Marcjan (V)

Święty Marcjan, prezbiter, V w., 10/23 stycznia

Urodził się w Rzymie i w młodzieńczych latach otrzymał dobrą edukację w Konstantynopolu. Po śmierci rodziców Marcjan wykorzystał swój spadek na budowę, renowację i upiększenie kościołów. Ponadto wybudował kościół poświęcony świętej męczennicy Anastazji, bogato go ozdobił i przeniósł tam relikwie świętej. Wybudował także kościół wielkiej męczennicy Ireny i kościół św. Izydora.

Jego czystość moralna i asceza gniewały tych, którzy byli gnuśni i chciwi, bo postrzegali jego życie jako niewypowiedzianą krytykę ich samych. Jednak jego pokora i wyciszenie pokonały ich oszczerstwa i zwróciły na niego uwagę patriarchy, który wyświęcił Marcjana na prezbitera i powołał na stanowisko skarbnika Kościoła Konstantynopola.

Ze swego bogactwa Marcjan dawał hojną jałmużnę i dał się poznać jako osoba pozbawiona chciwości, bo wszystkiego sobie odmawiał. Ponieważ posiał dar czynienia cudów, św. Marcjan leczył chorych i wypędzał złe duchy. Umarł między 472-474 i został pochowany w monasterze Jana Chrzciciela w Konstantynopolu.