„100 lat autokefalii. 1000 lat historii” – pod takim tytułem powstał film animowany o dziejach prawosławia w Polsce i wystawa fotograficzna pokazująca teraźniejszość naszej Cerkwi.
Przez stulecia prawosławni mieszkańcy Rzeczpospolitej w twórczy i nieraz heroiczny sposób świadczyli o Ewangelii Chrystusa i wnieśli tym samym wielki wkład do kultury Polskiej i Europejskiej. Dzisiaj, patrząc na życie naszej Cerkwi, obserwujemy owoce starań wielu pokoleń.
Świętując 100-lecie autokefalii, czyli jurysdykcyjnej niezależności, powinniśmy pamiętać, że prawosławie jest obecne na przestrzeni całej 1000-letniej historii polskiej państwowości.
Po pokazie zapraszamy na debatę poświęconą historycznej i kulturowej wyjątkowości prawosławnej tradycji w Rzeczypospolitej. Postaramy się w niej odpowiedzieć między innymi na pytanie: dlaczego autokefalia pojawiła się 100 lat temu, a nie wcześniej. Z prof. Antonim Mironowiczem, prof. Hieronimem Gralą i prof. Aleksandrem Naumowem będziemy rozmawiać o szeroko pojętych drogach do autokefalii Cerkwi w Polsce.
7 października zapraszamy do Siemiatycz. Pokazowi filmu będzie towarzyszyć debata na temat: Kultura księgi w Prawosławiu Rzeczypospolitej.
16 października zapraszamy do Hajnówki. Pokazowi filmu będzie towarzyszyć debata na temat: Historia myśli teologicznej w Rzeczypospolitej - od Akademii Mohylanskiej do Wydziału Teologii Prawosławnej UW.
23 września odbyła się premiera filmu i prezentacja projektu „100 lat autokefalii. 1000 lat historii”. O godzinie 19:00 dużym gronem widzów wypełniła się aula im. Janusza Korczaka Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.
20 września odbyło się otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej powstałej w ramach projektu „100 lat autokefalii. 1000 lat historii”. Wśród uczestników wydarzenia byli Wiceprezydent Miasta Białegostoku - Pan Marek Masalski oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego - Pani Anna Maria Dobrowolska-Cylwik.
Wystawa będzie dostępna w Białymstoku do 4 października. Następnie odwiedzi również inne miejscowości.