Zostań przyjacielem cerkiew.pl
IGOR, wielki książę czernihowski i kijowski (Błagowiernyj Igor, wielikij kniaź Czernigowskij i Kijewskij), 5/18 czerwca (rocznica przeniesienia relikwii w 1150 r.) i 19 września/2 października (rocznica śmierci).
Pochodził z buntowniczego rodu księcia czernihowskiego Olega. Jego brat - Wsiewołod odbił od potomków Monomacha tron kijowski i przed śmiercią przekazał go Igorowi. Kijowianie, wierni poprzednim władcom, w tajemnicy zaproponowali objęcie tronu wnukowi Monomacha Izjasławowi. Doszło do walki zbrojnej, podczas której po stronie Izjasława opowiedzieli się bojarzy kijowscy. Pomogli oni nie tylko doszczętnie rozbić wojska księcia Igora, ale też schwytać jego samego.
Wrzucony do lochu władca, spodziewając się rychłej śmierci, zapragnął złożyć śluby zakonne. Powiedział wówczas: "Już dawno chciałem poświęcić Bogu moją duszę. Teraz, będąc w więzieniu, u wrót grobu, czy mogę pragnąć czegoś innego?!". Skruszony postawą Igora Izjasław rozkazał go uwolnić. Wymęczonego wyniesiono z lochów i umieszczono w celi, gdzie przeleżał jak martwy osiem dni. Książę złożył śluby zakonne i odzyskał zdrowie. Jednak brat Igora Światosław ponownie wystąpił przeciwko Izjasławowi. Wtedy rozwścieczeni żołnierze pojmali księcia, zamordowali go, a nagie ciało ciągnęli po ulicach miasta. Miało to miejsce 19 września 1147 r. Znajdująca się w celi księcia ikona Matki Bożej, przed którą po raz ostatni modlił się przed śmiercią, otrzymała nazwę Igorska.
W 1150 r. wierny brat Światosław przeniósł ciało świętego do Czernihowa i złożył w soborze Przemienienia Pańskiego. Podczas najazdu na miasto Batu-chana relikwie ukryto w nieznanym miejscu (niektóre źródła podają, że pod podłogą świątyni) i nigdy później nie odnaleziono.
Na ikonach święty przedstawiany jest nie w szatach książęcych, lecz w ciemnym mniszym habicie. Ma niedługą, jasnokasztanową brodę, w prawej ręce trzyma krzyż męczeński, a w lewej zwinięty zwój.
oprac. Jarosław Charkiewicz