Zostań przyjacielem cerkiew.pl
MIKOŁAJ PSKOWSKI, błogosławiony (Błażennyj Nikołaj,Christa radi jurodiwyj, Pskowskij), 28 lutego/13(12*) marca.
Żył w XVI w. Mieszkańcy Pskowa nazywali go Mikołajem Salosem. O jego życiu wiemy bardzo niewiele. Do historii przeszedł głównie dzięki wydarzeniu, które miało miejsce zimą 1570 r.
Rozprawiwszy się z niepokornym Nowogrodem, car Iwan IV Groźny skierował się do Pskowa. Mieszkańcy debatowali jak uchronić się przed gniewem władcy. Uratowanie miasta zawdzięczali Mikołajowi. Święty poradził, aby przygotowano uroczyste spotkanie władcy, wystawiając przed każdym domem stoły z chlebem i solą. Obok nich, pokornie stojąc na kolanach, mieszkańcy witali wkraczającego do grodu cara. Tymczasem sam błogosławiony, korzystając ze swego statusu obłąkańca Bożego, zachowując się jak dziecko, "wjechał" przed władcę na patyku, który symbolizował konia. "Iwanku! Iwanku! - wykrzyknął - spróbuj chleba i soli, a nie krwi ludzkiej". Żołnierze cara próbowali go pojmać, lecz udało mu się uciec.
Po molebniu w soborze Świętej Trójcy dziarski Mikołaj zaprosił cara do swej celi, znajdującej się pod cerkiewną dzwonnicą. Tam zaproponował mu, by zjadł kawałek surowego mięsa, na co car odrzekł, iż podczas postu mięsa nie jada. Święty śmiało obwinił go o odstępstwo od Boga i przepowiedział, iż jeśli grabierze miasta nie zostaną zaprzestane, wówczas spotka go sroga kara. Gdy spełniły się słowa błogosławionego, car rzeczywiście rozkazał zaprzestania rabunków i szybko opuścił miasto.
Błogosławiony Mikołaj zmarł w 1576 r. W dowód wdzięczności za uratowanie miasta, mieszkańcy Pskowa złożyli jego ciało w soborze Świętej Trójcy, gdzie zwykle chowano tylko książąt i biskupów. Jest największym z pskowskich błogosławionych.
Na ikonach święty przedstawiany jest jako stary mężczyzna w długiej koszuli, bosy, z krótką brodą. Ręce w modlitwie kieruje ku "Chrystusowi w obłoku".
Imię Mikołaj pochodzi z greki i składa się z dwóch słów: nike - "zwyciężać" i laos - "lud".
*w latach przestępnych, gdy luty ma 29 dni
opr. Jarosław Charkiewicz