Paweł, abrcypiskup Konstantynopola (350)

PAWEŁ, patriarcha konstantynopolitański, męczennik (Swiaszczennomuczenik Pawieł, patriarch Konstantinopolskij), 6/19 listopada.

Pochodził z Tesalonik. Na konstantynopolitańskim tronie był następcą św. Aleksandra, patriarchy konstantynopolitańskiego. Jako gorliwy bojownik za czystość nauki Cerkwi wiele trudu włożył w walkę z herezją arian. Oni też doprowadzali do zsyłek świętego i czterokrotnego pozbawiania go patriarszego tronu przez cesarza Konstancjusza.

Po raz ostatni św. Pawła zesłano do Kukuz w Armenii. Tam w 350 r. arianie zabili go, dusząc omoforionem podczas sprawowanego nabożeństwa. W 381 r. nie uległe rozkładowi relikwie świętego przeniesiono do Konstantynopola, a w 1236 r. na Węgry, gdzie (podobno) przebywają do dnia dzisiejszego.

Na ikonach Paweł przedstawiany jest w typie świętego biskupa. Jest starym mężczyzną z siwą brodą i znaczną łysiną czołową. Jest ubrany w liturgiczne szaty biskupie ozdobione dużymi krzyżami. Prawą rękę unosi w błogosławieństwie, w lewej trzyma Ewangelię.

Imię Paweł pochodzi od łacińskiego słowa paulus - "mały, drobny".

opr. Jarosław Charkiewicz