> » Cerkiew uważa że należy rozróżnić Energie i Istotę w Bogu, czy zatem niestworzone Energie są Bogiem skoro są poza Istotą (tym czym Bóg jest). Jeżeli tak to czy prawosławie inaczej rozumie termin istota i co wtedy znaczy ten termin? Anonim












Cerkiew uważa że należy rozróżnić Energie i Istotę w Bogu, czy zatem niestworzone Energie są Bogiem skoro są poza Istotą (tym czym Bóg jest). Jeżeli tak to czy prawosławie inaczej rozumie termin istota i co wtedy znaczy ten termin? Anonim

Naukę o istocie (gr. usija) Boga w szczególny sposób rozwinęli Ojcowie Kapadoccy. W ich nauczaniu chodziło przede wszystkim o rozróżnienie trzech Osób (lub Hipostaz) zjednoczonych jedną (Boską) istotą. Wskazywali taż często na niedostępność rozumowi ludzkiemu istoty Bożej. Tak więc istota Boża i energie Boże nie są synonimami. Energie Boże są objawieniem Boga ale nie są samym Bogiem. Tak jak promienie słońca nie są słońcem ale wyrażają naturę słońca.

Kategorie: ks. Andrzej Kuźma, wiara