Ammon Egipski (ok. 350)

AMMON, mnich (Prepodobnyj Ammon), 4/17 października.

Był z pochodzenia Egipcjaninem. Wcześnie utracił rodziców. Wychowywał go krewny w posłuszeństwie wobec Boga i miłości do Pisma Świętego. Kiedy osiągnął wiek dojrzały, opiekun zarządał, aby ożenił się. Stawiając życie w czystości ponad stan małżeński i nie chcą sprzeciwiać się krewnemu, zaczął rozmyślać jak pogodzić czystość z małżeństwem. W dniu ślubu, kiedy młodych pozostawiono samych w sypialni, poprosił narzeczoną, aby oboje zachowali swą niewinność i spali osobno. Wyjął przy tym ukryte na piersi Pismo Święte i przeczytał fragmenty, dodając od siebie pouczenie i radząc jej, by służyła Bogu czystością. Ta, do głębi wzruszona, zgodziła się.

Żyjąc w pozornym małżeństwie jak brat z siostrą wspólnie szczęśliwie przeżyli osiemnaście lat, poświęcając czas na doskonalenie duszy - post, nocne czuwanie w modlitwie, pracę fizyczną w gospodarstwie i sadzie. W ten sposób udało im się przezwyciężyć wszystkie cielesne pokusy i osiągnąć najwyższy stopień czystości i świętości. Po tym czasie rozstali się. Ammon udał się na Górę Nitryjską i przez dwadzieścia dwa lata prowadził żywot pustelnika. Jego żona została ihumenią założonej w ich domu wspólnoty.

Święty zmarł około 350 r. Wiadomości o jego życiu znajdujemy w napisanym przez św. Atanazego Wielkiego „Żywocie Antoniego Wielkiego”. Kultem otoczony jest głównie w Egipcie i w Azji Mniejszej.

oprac. Jarosław Charkiewicz