Kosma, darmo leczący (284)

Zdjęcie przedstwiającego postać św. Kosma, darmo leczący (284)

KOSMA RZYMSKI, cudotwórca, męczennik (Swiatyj muczenik biessrebrenik i czudotworec Kosma Rimskij), 1/14 lipca.

Święci męczennicy Kosma i Damian żyli w III w.w Rzymie. Obaj otrzymali od Boga talent leczenia ludzi. Wykorzystując go, uzdrawiali chorych nie biorąc za to żadnych opłat. Mówili, że to "siłą Chrystusa leczymy; uwierzcie w Niego a będziecie zdrowi". W ten sposób nie tylko uzdrawiali ciała, ale także i dusze wielu pogan.

Za panowania cesarza Karusa (282-283), świętych uwięziono i przyprowadzono przed cesarski sąd. Władca zmuszał ich do wyrzeczenia się Chrystusa i groził torturami i strasznymi mękami. Jednak święci bez bojaźni trwali w wierze i zwrócili się o pomoc ku Bogu. Nieoczekiwanie, cesarzowi wykręciła się nienaturalnie szyja tak, że nie mógł ruszyć głową. Czując strach Boży cesarz pokajał się i po modlitwie świętych braci został uleczony. Kosma i Damian w chwale powrócili do domu.

Święci, przez liczne uzdrowienia otaczani byli powszechnym szacunkiem. Wzbudziło to jednak także i zawiść u ich byłego nauczyciela-lekarza. Omamiony podszeptami diabła, zaprowadził braci w góry i tam ich podstępnie zabił.

Na ikonach święci Kosma i Damian zawsze przedstawiani są razem. Są mężczyznami w średnim wieku, różniącymi się nieco długością bród (Kosma ma dłuższą) i kolorem płaszczy (Kosma ma czerwony, Damian lazurowy). Obaj w dłoniach trzymają pędzelki do namaszczania chorych i naczynka na lekarstwa.

W sztuce zachodniej atrybutami świętych są nie tylko instrumenty medyczne, ale też korona w dłoniach, krzyż i kamień. Uchodzą oni za patronów zgromadzenia jezuitów, fakultetów medycyny, aptekarzy, chorych, dentystów, lekarzy i pielęgniarek.

Prawosławna hagiografia zna jeszcze dwie pary uznanych za świętych rodzonych braci o imieniu Kosma i Damian, którzy żyli w tym samym stuleciu: Kosma i Damian (Biessrebreniki Kosma i Damian Azijskije), 1/14 listopada oraz Kosma i Damian Arabscy (Muczeniki i biessrebreniki Kosma i Damian Arawijskije), 17/30 października, zm. 287 lub 303 r..

Imię Kosma pochodzi od greckiego słowa kosmeo - "porządkuję" (lub kosmos - "porządek; wszechświat").

opr. Piotr Makal i Jarosław Charkiewicz