Menas Kallikalados (867- 889)

MENAS Kallikelados z Aleksandrii, męczennik (Swiatoj muczenik Mina Kallikelad Aleksandryjskij), 17 lutego/2(1*) marca oraz 10/23 grudnia (867-889). Święty posiada przydomek Kallikelados, czyli elokwentny.

Został zamęczony za wiarę w Chrystusa wraz z męczennikami Hermogenem i Eugrafem przy imperatorze Maksymianie (ok 313 r.).

Pochodził z Aten. Słynął z mądrości i krasomóstwa, dlatego został wysłany przez imperatora do Aleksandrii do poskromienia zamieszek, powstałych między poganami a chrześcijanami. Pogodziwszy obie niechętne sobie strony, św. Menas otwarcie ogłosił się chrześcijaninem. Wtedy imperator wysłał do Aleksandrii eparcha (zarządcę) Hermogena, który wydał świętego na męczeństwo.

Widząc jednak cuda z udziałem Menasa, sam uwierzył w Chrystusa, po czym przyjął chrzest. Kilka dni później Hermogen przyjął godność biskupa. Rozdał swój majątek ubogim i zaczął głosić słowo Boże, burząc przy tym pogańskie świątynie i budując kościoły. Dowiedziawszy się o tym cesarz postanowił osobiście przybyć do Aleksandrii na czele 10 tys. wojska i okrutnie rozprawić się z wyznawcami chrześcijaństwa. Świętemu Hermogenowi odcięto ręce oraz nogi i wrzucono do rzeki, a św. Menasa powieszono w taki sposób, by rozeszły się stawy rąk i nóg.

Następnego dnia imperator zebrał lud na placu i zaczął znieważać imię Chrystusa. Wnet przed nim stanęli żywi męczennicy Menas z Hermogenem. Widząc to, jeden z aleksandryjskich możnowładców imieniem Eugraf (według innych źródeł był sekretarzem Menasa), wyznał Chrystusa, za co natychmiast został rozcięty na kawałki, a świętym Menasowi i Hermogenie odcięto głowy. Ciała trzech męczenników w żelaznej arce rzucono w morze. Z boża pomocą arka nie utonęła, a dopłynęła do brzegu Bizancjum. Dowiedział się o tym w widzeniu bizantyjski biskup. Gdy przyszedł wraz z klerem nad brzeg morza zobaczył dwóch aniołów niosących arkę. Biskup przyjął relikwie świętych i zarządził ich pochówek w Konstantynopolu. Cesarz Justynian wybudował świątynię ku czci męcz. Menasa. Święty Józef Hymnograf ułożył kanon na cześć świętych męczenników.

Za rządów imperatora Bazylego Macedończyka (867-886), święty Menas objawił się we śnie jednemu pobożnemu człowiekowi. Relikwie męczennika odnaleźć miał dowódca Marcjan.

Św. Menas bywa mylony ze swoim imiennikiem, rycerzem z Frygii. Na ikonach przedstawiany jest z krzyżem (bez atrybutów żołnierza).

*w latach przestępnych, gdy luty ma 29 dni

opr. Tomasz Sulima