Metody, patriarcha Konstantynopola (847)

METODY, patriarcha Konstantynopola (Swiatitiel Miefodij, patriarch Konstantinopolskij), 14/27 czerwca, zm. 846.

Urodził się w 797 r. w mieście Syrakuzy w bogobojnej rodzinie. Pod wpływem rozmów z pewnym mnichem złożył śluby zakonne i zamieszkał w jednym z monasterów położonych nie opodal Konstantynopola. Za rządów cesarza Michała, za gorliwość w obronie kultu ikon, spędził dziewięć lat w więzieniu. Gdy wyszedł, wezwano go do Konstantynopola, gdzie poddano torturom. Bito go po twarzy tak mocno, że utracił większość zębów, a na roztrzaskanej szczęce powstała duża, rzucająca się w oczy blizna. Aby ją ukryć Metody rozerwał welon (namietka) przykrywający plecy mnicha i związał go pod brodą. Na pamiątkę jego cierpień, inni mnisi zaczęli również to czynić, co wkrótce stał się normą w ich odzieniu.

Wkrótce Michała wyświęcono na patriarchę konstantynopolitańskiego, lecz zaraz potem ponownie umieszczono w więzieniu. Gdy rządy objęła św. cesarzowa Teodora, witany owacyjnie wrócił na swą katedrę. Sprowadził wówczas z Rzymu szereg ikon i urządził z nimi wielką procesję po ulicach stolicy. Przywiózł też z wygnania relikwie św. Teodora Studyty i św. Józefa, jego brata. Za jego rządów, w 842 r., odbył się też prowincjonalny Sobór Konstantynopolitański, na którym ostatecznie zatwierdzono oddawanie czci ikonom i ustanowiono święto prawosławia, do dziś obchodzone przez Cerkiew w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Patriarcha zmarł 14 czerwca 847 r. mając pięćdziesiąt lat. Jego ciało złożono w cerkwi Dwunastu Apostołów. W prawosławiu święty cieszy się powszechnym kultem.

Metody pozostawił po sobie szereg pism, m.in. "Historię prawa Cerkwi greckiej", "Żywot św. Mikołaja", "Żywot św. Teodora Studyty", kazania i hymny do ceremonii ślubnej.

W ikonografii święty przedstawiany jest w liturgicznych szatach biskupich. Jest starszym mężczyzną z niedługą, kasztanową brodą. Prawą dłonią błogosławi, w lewej trzyma ikonę Chrystusa.

Imię Metody pochodzi od greckiego wyrazu methodos - "poznawanie, badanie; metoda; umiejętność". Niektórzy błędnie wywodzą je od łacińskiego metuo - "przestraszyć się, bać się".

opr. Jarosław Charkiewicz, Tomasz Sulima (ikonografia)