Tichon, biskup Woroneża

TYCHON, biskup woroneski, cudotwórca zadoński (Swiatitiel Tichon, jepiskop Woroneżskij, Zadonskij czudotworec), 13/26 sierpnia.

Urodził się w 1724 r. w niewielkiej wsi w Guberni Nowogrodzkiej. Jeszcze jako mały chłopiec pokochał Chrystusa i poświęcił Mu swoje życie. W wieku trzynastu lat oddano go do szkoły cerkiewnej. Później ukończył seminarium duchowne i został wykładowcą tej placówki.

W 1758 r. przyszły biskup złożył śluby zakonne. Był kolejno rektorem seminarium duchownego oraz archimandrytą kilku monasterów. W 1761 r. wyświęcono go na biskupa. W 1763 r. Tychon objął katedrę woroneską. Jego ogromne poświęcenie Cerkwi i wyjątkowa postawa w stosunku do biednych i cierpiących znane były nie tylko w kierowanej przez niego diecezji. Mając zaledwie czterdzieści trzy lata schorowany hierarcha przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał w położonym kilkadziesiąt kilometrów od Woroneża Monasterze Zadońskim. Bez reszty poświęcił się pisaniu prac z dziedziny teologii, które od wielu lat służą głównie mnichom w ich drodze do zbawienia. Sam biskup własnym życiem ukazał możliwość urzeczywistnienia na ziemi prezentowanych w swych pracach ideałów mniszego życia.

Biskup Tychon zmarł w 1783 r. Pochowano go w Monasterze Zadońskim. Kiedy w 1846 r. otwarto grób świętego okazało się, że ciało nie uległo rozkładowi. Wówczas zaczęły mnożyć się liczne przypadki uzdrowień przybywających tu pielgrzymów. Biskup został kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną 13 sierpnia 1861 r. Uroczystości kanonizacyjne zgromadziły 300 tysięcy wiernych. Obecnie jest jednym z bardziej znanych rosyjskich świętych.

Do świętego wierni modlą się prosząc o pocieszenie w chwilach smutku i rozpaczy oraz w intencji wypędzenia złych mocy.

Na ikonach święty przedstawiany jest w dwóch różniących się między sobą typach. Jest starym człowiekiem z czarną, przyprószoną siwizną brodą i błogosławiącą prawicą. Jest ubrany w liturgiczne szaty z mitrą na głowie, bądź w biskupią mantię, panagię na piersi i czarny kłobuk. W pierwszej wersji w ręce trzyma księgę, w drugiej biskupi żezł.

Imię Tychon pochodzi z greckiego słowa (eu)tychia i oznacza "szczęście".

opr. Jarosław Charkiewicz