Sycylijskiej ikony Matki Bożej nazywanej „Ratunek zagubionych”

Zdjęcie Sycylijskiej ikony Matki Bożej nazywanej „Ratunek zagubionych”

Ikona Matki Bożej "Poszukiwanie Zagubionych" (Ikona Bożijej Matieri "Wzyskanije pogibszich") należy do tych ikon Bogarodzicy, które zasłynęły stosunkowo niedawno, chociaż pisane były na Rusi od dawna.

Wśród ich wyjątkową łaską została obdarzona, napisana w 1707 r. ikona znajdująca się w Wołchowie Guberni Orłowskiej. Z jej wysławieniem związana jest następująca opowieść. We wsi Bor Guberni Kałuskiej mieszkał pewien rolnik Teodot Obuchow. Spokojny chłop, w miarę swych możliwości wspomagał biedną wiejską cerkiewkę, często jeżdżąc od wsi do wsi skupując konopie. Pewnego razu, a było to w połowie XVIII w. w dzień Chrztu Pańskiego silna zamieć i mróz zastały Obuchowa w drodze. Zgubił drogę, a zmęczone konie zatrzymały się przy wąwozie.

Zziębnięty chłop nie widząc sposobu na ocalenie wyprzągł konie, a sam ułożył się w saniach i czując, że zamarza zwrócił się ku Matce Bożej z prośbą o pomoc. Obiecał przy tym, iż jeśli przeżyje, zamówi wierną kopię ikony "Poszukiwanie Zagubionych" znajdującej się w cerkwi św. Jerzego w Wołchowie. Jego modlitwa została wysłuchana. Wkrótce po tym ocknął się przed domem swego przyjaciela. Po wyzdrowieniu spełnił daną obietnicę i ofiarował ikonę miejscowej ubogiej cerkiewce. Odtąd zarówno ta ikona jak i znajdująca się w Wołchowie stały się wśród wiernych bardzo znane i czczone.

Istnieją też inne kopie Ikony Matki Bożej "Poszukiwanie zagubionych" słynące z cudów, m.in. we wsi Maliżina w Guberni Charkowskiej, która trzykrotnie ratowała mieszkańców od cholery, we wsi Krasnoje w Guberni Czernihowskiej, w Woroneżu, w Kozłowie Guberni Tambowskiej oraz w moskiewskiej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkim wiernym, którzy przed tymi ikonami proszą o pomoc i wstawiennictwo, Bogarodzica nie odmawia Swojej szczodrej pomocy. Jest ostoją i ratunkiem dla ginących ludzi.

Święto Ikony Matki Bożej "Poszukiwanie Zagubionych" obchodzone jest 5/18 lutego.