śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Polska 5 kwietnia 2012

W kwietniowym Przeglądzie Prawosławnym

Paschalną radość, jasną noc zmartwychwstania Chrystusa, poprzedza Strastnaja siedmica.

Paschalną radość, jasną noc zmartwychwstania Chrystusa, poprzedza Strastnaja siedmica. To ważny okres w kalendarzu cerkiewnym i w życiu wierzących ludzi – pisze ks. Aleksander Schmemann. Zapraszamy też do innego kazania w którym duchowny wyjaśnia znaczenie paschalnego powitania Chrystos woskresie, woistinu woskresie.

Język cerkiewnosłowiański ma głębokie korzenie. Jest językiem naszej liturgii, naszym bogactwem w którym ukryte jest nie tylko piękno, ale i głębokie prawdy naszej wiary.

W XXI wieku dzieją się rzeczy niewyobrażalne. Na Bliskim Wschodzie chrześcijanie cierpią i są zmuszeni do ucieczki. Wyznawcy Chrystusa są mniejszością w Iraku, Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Sudanie, ale prześladowania, zamykanie szkół, odbieranie obywatelstwa, nawoływanie władz państwowych do niszczenia świątyń, powodują, że w tych państwach nie będzie chrześcijan, mimo tego, że żyli tam od wieków.

W numerze znajdą się też informacje o wydarzeniach cerkiewnych w Polsce i na świecie.

Jak co miesiąc są dodatki - Sami o Sobie i Aniołek. W tym drugim pisemku na najmłodsi znajdą wiadomości o największym święcie – Zmartwychwstaniu Chrystusa, o ikonach Bogarodzicy, a także opowiadanie o pokorze.

Zapraszamy do lektury!

— Natalia Klimuk

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze aktualności

wszystkie →

Polecane przez czytelników

z ostatniego kwartału
wszystkie →