śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Polska 13 lipca 2006

Obóz letni warszawskich parafii i Dekanatu Sił Powietrznych

Kolejny rok z rzędu parafia prawosławna św.

Brak zdjęć

Kolejny rok z rzędu parafia prawosławna św. Jana Klimaka i Dekanat Sił Powietrznych w Warszawie pod kierownictwem ks. Aleksego Andrejuka, a w tym roku także parafia prawosławna św. Marii Magdaleny, zorganizowały swym najmłodszym i nieco starszym podopiecznym wakacyjny wypoczynek nad morzem.

Kolonie odbyły się w Rowach, niewielkiej, nadmorskiej miejscowości położonej na skraju Słowińskiego Parku Narodowego. Duszpasterską opiekę nad dziećmi i młodzieżą (razem 59 uczestników) sprawowali ks. Adam Misijuk i ks. Jerzy Kulik. Wspólnie z pozostałymi opiekunami: Tomaszem i Zarettą Bursche, Iwoną Panasiuk, Łukaszem Koledą i Elżbietą Zdrojewską starali się jak najciekawiej wypełnić wolny czas, by wakacyjny obóz przebiegał w wesołej atmosferze zabawy i nauki samodzielności z dala od wielkich aglomeracji miejskich i cywilizacyjnego zgiełku tego świata.

Motto kolonii "Nie trwóżcie się i nie lękajcie się" (Iz. 44,8), do którego nawiązywały czytania z Pisma Świętego podczas codziennych modlitw, ukierunkowywało dzieci, uczyło postępowania w chwilach zwątpienia i lęku, podnosiło na duchu i dodawało odwagi przy pokonywaniu wszelkich trudności i problemów.

Program letnich kolonii był zajmujący i pełen niespodzianek. Przeróżne zajęcia edukacyjne, sportowe, gry, zabawy, dyskoteka, ognisko integrowały dzieci i młodzież (także z opiekunami) i uczyły współdziałania w grupie. Przeprowadzono trzy konkursy z nagrodami: "konkurs czystości", "konkurs budowy zamków plażowych" (warto zaznaczyć, iż grand prix w tym konkursie otrzymali wychowawcy kolonijni: o. Adam i p. Iwona) i "podchody na terenie ośrodka". Nieodłącznym elementem obozów są "otrzęsiny obozowe". Odbyły się one na plaży. Każda z osób, która po raz pierwszy pojechała na kolonie otrzymała od kapitana piratów, który czekał na szalupie na brzegiem morza, akt potwierdzający przyjęcie do grona obozowiczów.

Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszyły się mecze piłki nożnej, zarówno te, w których grali oni sami, jaki i te w TV. Program wakacyjnego wypoczynku obejmował także wycieczki do różnych miejscowości i atrakcji turystycznych Słowińskiego Parku Narodowego oraz jego okolic m. in. do skansenu wsi słowińskiej w Klukach, do rezerwatu leśno-wydmowego (ruchome wydmy), do muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie. W pamięci pozostały także wyjazdy do Ustki (45-minutowy rejs statkiem pirackim) i Darłowa (Aquapark).

W niedzielę cała grupa uczestniczyła w sw. Liturgii w cerkwi śww. app. Piotra i Pawła w Słupsku. Spotkała się tu z serdecznym przyjęciem ze strony ks. Mariusza Synaka i matuszki Leny Synak, która pokazała dzieciom i młodzieży urokliwe zakątki Słupska.

Ośrodek, w którym przebiegały kolonie znajdował się 50 m od morza. Posiadał on także własny basen. Liczne spacery (nawet po 8 km)i gry nad brzegiem morza, kąpiele w Bałtyku i basenie, piękna, słoneczna pogoda sprawiły, iż obozowicze wrócili do swych domów w doskonałej kondycji fizycznej i ładnie opaleni. Trudno było rozstać się z nowymi kolegami i Morzem Bałtyckim. Pozostały wspomnienia, niezapomniane wrażenia, nowe doświadczenia, przyjaźnie, ale kolejne wakacje już za rok - warto poczekać!!!

— tekst: Ela Zdrojewska foto: Tomasz Bursche

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze ze świata

wszystkie →

Polecane przez czytelników

z ostatniego kwartału
wszystkie →