W Supraślu zakończyły się coroczne uroczystości ku czci Bogurodzicy związane ze świętem Jej Supraskiej Ikony.
W Supraślu zakończyły się coroczne uroczystości ku czci Bogurodzicy związane ze świętem Jej Supraskiej Ikony. W całonocnych nabożeństwach 9-10 sierpnia udział wzięły setki wiernych, m.in. uczestnicy pieszych pielgrzymek z Białegostoku i Hajnówki, a także kajakowej pielgrzymki z Gródka.
Uroczystościom przewodniczyli przybyli hierarchowie na czele ze zwierzchnikiem PAKP metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą: abp wrocławski i szczeciński Jeremiasz, abp lubelski i chełmski Abel, abp grodzieński i wołkowycki Artemiusz (Białoruś), abp białostocki i gdański Jakub, bp Recife Ambroży (Brazylia), bp supraski Grzegorz, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego bp siemiatycki Jerzy, bp gorlicki Paisjusz.
Obchody święta w Supraskiej Ławrze rozpoczęło całonocne czuwanie odprawione przez hierarchów i duchowieństwo. Kolejnym nabożeństwem był akatyst ku czci Bogurodzicy, który celebrował arcybiskup Abel. Plan nabożeństw zmienił się nieco w tym roku z powodu deszczowej pogody – nabożeństwo w intencji zmarłych połączone z akatystem w intencji zbawienia dusz odprawiono nie w monasterskich katakumbach, a w cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy.
W dniu święta odprawiono cztery Liturgie. Pierwszą - w cmentarnej cerkwi św. Jerzego - odprawił bp Paisjusz. Drugą - w cerkwi św. Jana Teologa – bp Jerzy. Kolejną Liturgię - w domowej cerkwi pw. Supraskiej Ikony Matki Bożej - celebrował ks. Aleksander Makal. Głównej Liturgii przewodniczył zwierzchnik PAKP, metropolita Sawa wraz z pozostałymi hierarchami.
Po nabożeństwie odbyła się procesją wokół głównej klasztornej cerkwi, podczas której poświęcono nowo wyremontowaną część budynków monasteru, w której znajdują się nowe cele dla mnichów. Przełożony wspólnoty – archimandryta Andrzej (Borkowski) – stwierdził, że to ważne wydarzenie w historii klasztoru. Podczas procesji wzniesiono również modlitwy w intencji spokoju duszy arcybiskupa Mirona pochowanego w krypcie pod prezbiterium głównej świątyni.
Zobacz także:
Supraska Ikona Bogurodzicy Fotoreportaż
— Paweł Karczewski
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.