śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Polska 2 grudnia 2003

Ekumeniczne nabożeństwo przy relikwiach św. Andrzeja Apostoła w Warszawie

Relikwie św. Andrzeja zostały umieszczone na stałe w kościele środowisk twórczych w Warszawie.

Brak zdjęć

Relikwie św. Andrzeja zostały umieszczone na stałe w kościele środowisk twórczych w Warszawie. Ekumenicznej modlitwie katolików i prawosławnych przy relikwiach Apostoła przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Zaapelował, by "Kościoły siostrzane wschodu i zachodu" trwały tutaj "w pokornym błaganiu o odnawianie jedności". Wcześniej w uroczystej procesji relikwie zostały przyniesione ulicami miasta z katedry, gdzie Mszę św. odprawił kard. Józef Glemp.

Po Mszy wyruszyła procesja z relikwiami świętego do kościoła środowisk twórczych. Ulice są przybrane watykańskimi i warszawskimi flagami. Wykonany przez prof. Gustawa Zemłę, okazały relikwiarz w kształcie głowy Apostoła nieśli biskupi, księża, klerycy, siostry zakonne, przedstawiciele Kościoła prawosławnego, małżeństwa, studenci oraz twórcy.

W kościele i przed kościołem środowisk twórczych noszącym wezwanie św. Andrzeja Apostoła i św. Brata Alberta zgromadził się kilkutysięczny tłum wiernych. Była wśród nich kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży prawosławnej, w większości studentów.

Modlitwę ekumeniczną, która przeplatała się ze śpiewem zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" poprowadził abp Józef Kowalczyk. - Apostole niepodzielonego Kościoła, spraw, aby to sanktuarium stało się szczególnym miejscem modlitwy dla Europy środkowej i wschodniej i aby Kościół w tym miejscu oddychał dwoma płucami, do czego wzywa Jan Paweł II - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce. - Nich te siostrzane Kościoły Wschodu i Zachodu trwają tutaj w pokornym błaganiu o odnawianie jedności. Jak kiedyś przyprowadziłeś do Chrystusa św. Piotra, swojego brata, tak teraz nas przyprowadź do Chrystusa - dodał abp Kowalczyk. Wezwał wiernych obu konfesji o modlitwę o to, aby św. Andrzej nauczył ich kochać Jezusa i wypełniać Jego wolę na trudnej drodze zbawienia. -Spraw, żeby przy Twojej pomocy kraj, do którego przybywasz, stał się królestwem Boga - prosił nuncjusz. Modlił się także, aby św. Andrzej był przewodnikiem wątpiących, poszukujących, zagubionych, rodzin pragnących potomstwa, oraz umocnił tych, którzy pragną kochać i być kochanym.

Przedstawiciel Kościoła prawosławnego ks. Doroteusz Sawicki stwierdził, że Andrzej Apostoł, patron słowiańskiego chrześcijaństwa już od dwóch tysiącleci łączy nas z Chrystusem. - Dziś ciałem jest w tej warszawskiej świątyni, ponieważ uznał ją za godną. Uznał za godne to miasto, ten kraj, tę ziemię, aby się stały stróżami jego świętych relikwii - podkreślił referent ds. ekumenizmu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zaapelował, żeby tak jak św. Andrzej był pierwszym powołanym, także to miasto stało się pierwsze według chrześcijańskiego ducha.

Następnie ks. Sawicki przemówił do wiernych Kościoła prawosławnego w ich tradycyjnym języku liturgicznym cerkiewnosłowiańskim.

- Kłaniamy się i całujemy twe najświętsze relikwie, czcimy cię i wierzymy, że kochasz nas tą samą miłością, jaką umiłowałeś naszych przodków, gdy nawracałeś ich do Chrystusa - podkreślił ks. Jerzy Tofiluk, rektor prawosławnego seminarium duchownego.

Ks. Sawicki odczytał list abp Sawy, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. - Cieszymy się, że do miast, które mają relikwie Andrzeja Apostoła dołącza Warszawa - napisał w swym liście prawosławny metropolita. "Święci łączą chrześcijan i ludzi. Także relikwie będą łączyć mieszkańców Warszawy wokół Jezusa Chrystusa. Św. Apostole Andrzeju, wspomagaj nas w przezwyciężaniu zła tego świata poprzez zjednoczenie nas wszystkich z Jezusem Chrystusem" - dodał abp Sawa.

Na zakończenie uroczystości odbyła intronizacja relikwii św. Andrzeja Apostoła przez kard. Józefa Glempa. Potem wierni mogli się pomodlić przed relikwiami. Ksiądz Wiesław Niewęgłoski, rektor kościoła twórców zapewniał, że podwoje świątyni przy warszawskim Pl. Teatralnym są otwarte codziennie od rana do wieczora. Ks. Niewęgłowski, chce aby to sanktuarium św. Andrzeja Apostoła przyczyniło się do dialogu między siostrzanymi Kościołami. Wielokrotnie podkreślał, że wierni Kościoła prawosławnego są bardzo mile widziani w świątyni twórców.

Św. Andrzej, brat św. Piotra, w Kościele prawosławnym zdobył sobie przydomek Pierwszy Powołany. Ze względu na swą działalność apostolską po wniebowstąpieniu Chrystusa, uznawany jest za szczególnego patrona prawosławia, patriarchatu w Konstantynopolu oraz wielu krajów, m. in. Rosji, Bułgarii, Grecji, Szkocji. Według tradycji, ok. 70 r. w mieście Patras na Peloponezie aresztował go namiestnik rzymski. Św. Andrzej został skazany na ukrzyżowanie, co poczytywał sobie za zaszczyt, bo taka śmierć upodabniała go do samego Chrystusa. Krzyż, na którym umarł Apostoł miał postać litery X i taki znak jest obecnie nazywany krzyżem św. Andrzeja. W 356 r. przeniesiono jego relikwie z Patras do Konstantynopola, a w 1204 r. krzyżowcy wywieźli je do Amalfi we Włoszech. W 1964 r. papież Paweł VI nakazał zwrócić relikwię głowy świętego kościołowi w Patras.

— Artur Stelmasiak (KAI)

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze aktualności

wszystkie →

Polecane przez czytelników

z ostatniego kwartału
wszystkie →