śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Polska 2 maja 2009

Jubileusz 70-lecia ks. Grzegorza Sosny

1 maja metropolita warszawski i całej Polski Sawa z okazji 70-tej rocznicy urodzin ks.

1 maja metropolita warszawski i całej Polski Sawa z okazji 70-tej rocznicy urodzin ks. Grzegorza Sosny odprawił uroczystą św. Liturgię i molebien dziękczynny w cerkwi św.św. Kosmy i Damiana w Rybołach, w której jubilat pełni obowiązki proboszcza.

W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział liczni kapłani, przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych, posłowie ziemi białostockiej, przedstawiciele środowiska naukowego, Konsul Generalny Republiki Białoruś Michaił Aleksiejczyk i liczni wierni.

Podczas nabożeństwa śpiewał chór pod kierownictwem ks. Marka Litwiniuka.

W homilii skierowanej do zebranych metropolita Sawa zwrócił uwagę na znaczenie Cerkwi w życiu człowieka i związku z nią kapłana jako duszpasterza i nauczyciela podając jako przykład posługę kapłańską ks. Grzegorza Sosny.

Po zakończeniu uroczystej św. Liturgii metropolita przeszedł do budynku po byłej szkole, w której otwarte zostało Muzeum Regionalne. Władyka Sawa poświęcił obiekt i zebrane w nim eksponaty. Muzeum powstało dzięki aktywnej działalności ks. Grzegorza Sosny i jego żony Antoniny. Zebrano w nim sprzęty, narzędzia i wyroby sztuki ludowej pochodzące z gminy Zabłudów i okolic. Ksiądz mitrat dr Grzegorz Sosna urodził się 30 kwietnia 1939 roku we wsi Szernie koło Orli, na Podlasiu. Szkołę podstawową ukończył w Malinnikach i Orli a następnie w latach 1953-1957 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, we wrześniu 1957 r. wstąpił do Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukończył w 1960 r. Jednocześnie w październiku 1959 r. został przyjęty do Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 1960 r. ożenił się z Antoniną Troc. Państwo Sosnowie mają dwoje dzieci: córkę Ałłę i syna Aleksandra.

7 sierpnia 1960 r. roku otrzymał świecenia diakońskie. Święcenia kapłańskie otrzymał w tym samym roku, w dniu święta Zaśnięcia Bogurodzicy w cerkwi św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli. Z dniem 18 sierpnia 1960 r. został oddelegowany do pracy duszpasterskiej w parafii Kalników w ówczesnym województwie rzeszowskim. We wrześniu tego też roku został skierowany do parafii w Kodniu nad Bugiem, której był proboszczem do roku 1964. Równolegle do pracy duszpasterskiej ks. Grzegorz Sosna kontynuował też swoje zainteresowania historią Cerkwi w Polsce, czego wyrazem był wybór tematu pracy magisterskiej: Podłoże, na którym kształtowała się idea unii kościelnej w Polsce pod koniec XVI wieku, którą obronił w 1966 r.

Od 18 marca 1964 r. był wikariuszem proboszcza parafii w Siemiatyczach. Odtąd swoje zaangażowanie w działalności duszpasterskiej na terenie parafii, dzielił z pasją historyka. Z dniem 23 marca 1987 r. ówczesny metropolita Bazyli (Doroszkiewicz) przeniósł ks. Grzegorza Sosnę do Ryboł, gdzie do dziś ofiarnie niesie on posługę proboszcza tamtejszej parafii. W 1999 r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej ks. G. Sosny na temat Dzieje parafii prawosławnych na Białostocczyźnie w granicach obecnej diecezji warszawsko - bielskiej.

Ksiądz Grzegorz Sosna opracował bibliografię prawosławnych parafii na Białostocczyźnie w aspektach: alfabetycznym, chronologicznym, osobowym i demograficznym. Stanowi ona podstawę warsztatową dla wszystkich badaczy dziejów prawosławia na ziemiach polskich. Ponadto jest też autorem licznych artykułów pojawiających się na łamach prasy cerkiewnej (Wiadomości PAKP, Церковный Вестник), Przeglądu Prawosławnego, Нiвы, i Czasopisu.

Za dotychczasową działalność duszpasterską i społeczną ks. Grzegorz Sosna doczekał się licznych nagród i odznaczeń cerkiewnych i państwowych.

za: orthodox.pl

— ks. Mirosław Lewczak

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze aktualności

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →