śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Polska 2 lipca 2010

Koniec akcji Uwolnić Święta

Gazeta Wyborcza Białystok zakończyła rozpoczętą 6 stycznia akcję zbierania podpisów pod petycją , by prawosławna Wielkanoc i Boże Narodzenie wg kalendarza juliańskiego były dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Gazeta Wyborcza Białystok zakończyła rozpoczętą 6 stycznia akcję zbierania podpisów pod petycją , by prawosławna Wielkanoc i Boże Narodzenie wg kalendarza juliańskiego były dniami ustawowo wolnymi od pracy. Pod petycją podpisało się ponad 3,1 tys. osób. Listy podpisów zostały wysłane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obecne rozwiązania prawne co prawda dają prawosławnym prawo do dni wolnych na święta obchodzone zgodnie z kalendarzem juliańskim, ale te wolne dni trzeba odrobić. Dlatego prawosławnym od lat zależy, aby rząd wprowadził takie zmiany w przepisach, by dni do celebrowania Bożego Narodzenia i Wielkanocy mieli ustawowo wolne. Szczególnie uciążliwe jest to w szkołach, kiedy prawosławni uczniowie lekcje z dni spędzonych przy świątecznym stole muszą od kolegów przepisać. Szkoły, które na czas świąt chcą zamknąć sale na głucho, muszą uzyskać zgodę kuratorium oświaty.

Na podst. bialystok.gazeta.pl

— Michał Kalina

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze aktualności

wszystkie →

Polecane przez czytelników

z ostatniego kwartału
wszystkie →