czw, 13 sie (31 lip) czwartek, 13 sie (31 lip) 2026 roku juliański
Kalendarz →
Polska 18 sierpnia 2012

Krzyż na kopule w Biłgoraju

Dzień 17 sierpnia zapisze się  na kartach historii młodziutkiej parafii w Biłgoraju w sposób wyjątkowy, bowiem tego dnia w godzinach porannych główna kopuła cerkwi w Biłgoraju została zwieńczona pięknym krzyżem.

Dzień 17 sierpnia zapisze się na kartach historii młodziutkiej parafii w Biłgoraju w sposób wyjątkowy, bowiem tego dnia w godzinach porannych główna kopuła cerkwi w Biłgoraju została zwieńczona pięknym krzyżem.

Ten kolejny długo oczekiwany rozdział w historii parafii pozwoli na kontynuację kolejnych prac związanych z budową cerkwi. Obecnie trwa krycie głównej kopuły świątyni.

Biłgorajska parafia pw. św. Jerzego Zwycięscy została restytuowana przez arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla w 2006 roku. Dwa lata później, z błogosławieństwa arcybiskupa Abla, podjęto się wielkiej inicjatywy – budowy nowej świątyni.

Nowa cerkiew, która powstaje, jest pomnikiem tragicznych wydarzeń z 1938 r., upamiętniającym akcję burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu.

foto Adam Bogdan

— ks. Jan Jałoza

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze aktualności

wszystkie →

Polecane przez czytelników

z ostatniego kwartału
wszystkie →