śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Polska 21 maja 2012

Podsumowanie paschalnej pielgrzymki na Grabarkę

"Ale bowiem taka jest wola Boga, byście przez dobre uczynki przywiedli do milczenia  niewiedzę ludzi niemądrych." 1 Piotra 2, 15 W dniach 18-20 maja w monasterze św.

"Ale bowiem taka jest wola Boga, byście przez dobre uczynki przywiedli do milczenia niewiedzę ludzi niemądrych." 1 Piotra 2, 15

W dniach 18-20 maja w monasterze św. św. Marty i Marii na świętej górze Grabarce odbyła się XXXIII Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej, zorganizowana przez zarząd centralny Bratwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się trzydzieści trzy lata temu. Od tamtej pory św. góra Grabarka stała się miejscem corocznych, majowych spotkań prawosławnej młodzieży z Polski i z zagranicy. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ok. 350 osób z całej Polski, w tym goście zagraniczni z Rumuni, Słowacji, Armenii, Hiszpanii, Niemiec, Kamerunu.

Spotkanie rozpoczęła wieczernia, celebrowana przez arcybiskupa Jakuba w asyście przybyłego duchowieństwa. Po udziale w nabożeństwie i rozbiciu namiotów wysłuchaliśmy referatu na temat motta pielgrzymki, odbyło się przeniesienie i poświęcenie krzyża oraz integracyjne ognisko, połączone z programem kulturalnym. W sobotę po Liturgii i śniadaniu pielgrzymi wzięli udział w meczu piłki siatkowej. Zwyciężyła drużyna pielgrzymów. W południe rozpoczęło się „100 pytań do...”. Na pytania pielgrzymów odpowiadali abp Jakub, o. Mikołaj Ostapczuk, opiekun duchowy zarządu centralnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, o. Adam Sawicki, wikariusz katedry św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, o. Paweł Sterlingow, koordynator duchowieństwa tegorocznej pielgrzymki oraz Olga Mularczyk, przewodnicząca zarządu centralnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Po obiedzie odbyły się spotkania w następujących grupach tematycznych:

  • „Cyberduchowość” – ks. Aleksy Kulik
  • „Uzależnienia wśród młodzieży od alkoholu, narkotyków, internetu” – ks. Michał Czykwin
  • „Sakramenty spowiedzi i Eucharystii”- ks. Jerzy Tofiluk
  • „Jak pielęgnować wiarę prawosławną, swoją tradycję w związkach małżeńskich mieszanych wyznaniowo?” - ks. Mikołaj Ostapczuk - temat wyłoniony drogą sondy internetowej.

Następnie wzięliśmy udział w nabożeństwie całonocnego czuwanoia (wsienoszcznym bdieniju), w czasie którego przystąpiliśmy do spowiedzi. Po zakończeniu nabożeństwa udaliśmy się na cmentarz, gdzie odbyła się panichida w intencji hierarchów, duchownych i mniszek oraz osób związanych z Bractwem Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Po kolacji odbyły się dwie grupy dyskusyjne: spotkanie z gośćmi zagranicznymi, które prowadził Kaze z Kamerunu oraz spotkanie z Olgą Mularczyk, przewodniczącą BMP, na temat „Czego młodzież oczekuje od duchownego?”. Drugi dzień pielgrzymki zakończył się akatystem do św. Młodzieńca Gabriela.

O północy uczestniczyliśmy w Liturgii, podczas której wielu pielgrzymów przyjęło sakrament Eucharystii. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy nabożeństwa udali się na wspólną agapę – poczęstunek. Po głównej Liturgii odbyło się podsumowanie tegorocznej pielgrzymki, wręczenie podziękowań oraz zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie.

Faktem jest, że tegoroczna pielgrzymka nie zgromadziła tak wiele osób, jak w latach poprzednich. Ale z drugiej strony znane powiedzenie, że „nie ilość, ale jakość jest najważniejsza” doskonale w tym wypadku się sprawdziło – podczas pielgrzymki młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła we wszystkich nabożeństwach oraz przystąpiła do sakramentów, a radosne słowa Christos Woskresie (Chrystus Zmartwychwstał) nieustannie towarzyszyły młodym ludziom.

Serdecznie dziękujemy matuszce ihumenii Hermionie wraz z siostrami za ciepłe przyjęcie i umożliwienie pobytu na świętej górze, arcybiskupowi Jakubowi i biskupowi Jerzemu za obecność, modlitwę i duchowe wsparcie, duchowieństwu za duchowe przygotowanie do sakramentów spowiedzi i Eucharystii, ks. Jerzemu Tofilukowi, ks. Mikołajowi Ostapczukowi, ks. Aleksemu Kulikowi oraz ks. Michałowi Czykwinowi za spotkania w grupach dyskusyjnych, wszystkim bractwom diecezjalnym za zaangażowanie w przygotowanie spotkania, obsłudze: gości zagranicznych, nabożeństw, kuchni polowej, służbie informacyjnej, służbie porządkowej oraz sponsorom.

Spasi Hospodi!

Wkrótce na stronie www.cerkiew.pl pojawi się fotoreportaż z pielgrzymki.

fot. Rafał Stepaniuk

— Katarzyna Gryciuk, Olga Mularczyk

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze aktualności

wszystkie →

Polecane przez czytelników

z ostatniego kwartału
wszystkie →