śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Świat 20 lutego 2014

Kijów: Cerkiew współczuje wszystkim, którzy stracili bliskich

Kanclerz Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej i metropolita boryspolski Antoni ustosunkował się do ogłoszonego jutro dnia żałoby narodowej.

Kanclerz Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej i metropolita boryspolski Antoni ustosunkował się do ogłoszonego jutro dnia żałoby narodowej. Hierarcha w wypowiedzi udzielonej agencji „Unian” stwierdził, że we wszystkich świątyniach UCP odbędą się 20 lutego br. nabożeństwa żałobne (cs. panichidy).

Modlimy się za spokój dusz wszystkich tych, których życie zostało przerwane w te dni. Obecnie Ci ludzie są przed Bogiem i potrzebują naszej modlitwy – powiedział metropolita Antoni. Według metropolity wśród zabitych są zarówno protestujący, jak i przedstawiciele sił rządowych, którzy zginęli na ulicach Kijowa. Modlimy się za wszystkich, bo to są wierni Cerkwi. Jesteśmy dziećmi Bożymi, zostaliśmy stworzeni przez Jedynego Twórcę i wszyscy staniemy przed Nim w dzień Sądu Ostatecznego – dodał władyka. Metropolita stwierdził, iż Cerkiew współczuje wszystkim tym, którzy stracili swoich bliskich. Jednocześnie zaoferował wszelką pomoc tym, których dotknęła tragedia utraty członka rodziny. Według ukraińskiego hierarchy Cerkiew modli się za ranne i poszkodowane osoby oraz za osoby hospitalizowane.

Metropolita Antoni podkreślił, aby nie wygłaszać głośnych przemów podczas pogrzebów zmarłych. Obecnie nastał moment, kiedy należy w ciszy posłuchać głosu swojego serca i stąd, z jego głębi, wznieść gorącą i szczerą modlitwę do Boga, aby On nam podsunął i dał siły w celu uczynienia pojednawczego kroku – stwierdził hierarcha UCP. Władyka boryspolski ponownie zaapelował o powstrzymanie się od walk, przelewu krwi oraz wezwał do dialogu, ponieważ: Zajrzeliśmy w straszną twarz śmierci. Jeżeli Ukraina runie w wir bratobójczej wojny to będzie nasza wspólna wina – zaznaczył na koniec swojego komentarza hierarcha.

Na podst.: http://religions.unian.ua

— Stefan Dmitruk

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze z Polski

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →