Ksenia Rzymianka (V)

KSENIA Rzymianka, mniszka (Prepodobnaja Ksienia Rymlanina), 24 stycznia/6 lutego.

Urodziła się w Rzymie w bogatej i znanej rodzinie senatorskiej. Jej ojciec był chrześcijaninem. Na chrzcie dano jej imię Euzebia. Dziewczynka otrzymała nie tylko wspaniałe wykształcenie, ale też dobrze poznała zasady wiary i bogobojności.

Już od dzieciństwa pokochała Chrystusa. Umacniając się w wierze postanowiła nie wychodzić za mąż, aby na zawsze móc poświęcić się Zbawicielowi. Gdy rodzice zdecydowali wydać ją za mąż, w sercu świętej odbyła się ogromna walka wewnętrzna miłości rodzicielskiej i miłości do Chrystusa. Poszukując odpowiedzi na pytanie co ma uczynić, wzięła do ręki „Dzieje apostolskie”, których fragment utwierdził ją w przekonaniu, iż powinna wybrać Jezusa. Poprzez służące rozdała wówczas swoje złoto, przebrała się w męskie szaty i wraz z nimi opuściła rodzinny dom.

Święta wraz ze służącymi wsiadła na statek i popłynęła do Aleksandrii, a stamtąd na wyspę Koa, gdzie zamieszkała w odludnym miejscu. Tu zdjęła swe męskie szaty i przybrała imię Ksenia, aby uniemożliwić odszukanie jej przez rodziców. Tam też wszystkie kobiety powierzyły siebie duchowemu kierownictwu przybywającego od czasu do czasu na wyspę mnicha ze Świętej Góry Atos. Wkrótce wokół świętej powstał monaster, a jej życie przepełnione nieustanna modlitwą, postem, pokorą i miłosierdziem, stało się przykładem do naśladowania dla wielu nowych sióstr. Tam też zmarła w młodym wieku około 450 r.

Na ikonach święta przedstawiana jest jako młoda kobieta odziana w czarne, mnisze szaty. Ręce ma modlitewnie złożone na piersi bądź w prawej trzyma krzyż (chociaż nie zmarła śmiercią męczeńską), a w lewej zwój pisma.

oprac. Jarosław Charkiewicz