Miropia (ok. 250)

MYROPA, męczennica (Muczenica Miropija), 2/15 grudnia.

Święta Męczennica Myropa urodziła się w Efezie na początku III w. Jej ojciec zmarł, kiedy była mała. Jej matka sama wychowała ją w wierze chrześcijańskiej. Myropa często odwiedzała grób św. Hermiony, córki Apostoła Filipa, skąd brała wydzielający się z relikwii olej. Używała go do leczenia chorych. Myropa z matką przeprowadziły się na Chios w trakcie prześladowań chrześcijan za imperatora Decjusza (lata 249 – 251). Spędzały tam czas na poście i modlitwie.

Wcześniej na Chios zamęczono żołnierza Izydora, który odznaczał się głęboką wiarą i dużą pobożnością. Po przybyciu na wyspę Myropa w tajemnicy przeniosła jego ciało i je pochowała. Żołnierzom, którzy pilnowali ciała zabroniono przekazać je chrześcijanom. Po odkryciu tego faktu skazano ich na śmierć. Myropa poszła do gubernatora prowincji i przyznała się, że to ona zabrała ciało.

Została aresztowana. Podczas procesu przyznała się, że jest chrześcijanką. Po tym pobito ją i wrzucono do celi. O północy, podczas modlitwy objawił się jej w otoczeniu aniołów Święty Izydor. Tuż po tym Myropa odeszła do Pana. Pogański strażnik, który podczas widzenia drżał ze strachu, opowiedział o tym chrześcijańskiemu kapłanowi. Później sam przyjął chrzest i zginął męczeńską śmiercią za Chrystusa.

opr. Michał Kalina