Wincenty, diakon z Augustopola (III)

WINCENTY, diakon, męczennik (Swiaszczennomuczenik Wikientij, diakon), 11/24 listopada.

Urodził się w hiszpańskim mieście Huesca w znanej rzymskiej rodzinie. Od młodości poświęcił się Cerkwi. Biskup Augustopola (obecna Saragossa) wyświęcił go na diakona i powierzył administrację dóbr diecezji oraz troskę o ubogich.

W czasie prześladowań chrześcijan za cesarza Dioklecjana, Wincentego najpierw uwięziono, na następnie skazano na śmierć przez ukrzyżowanie. W sposób cudowny uratowany od krzyżowej śmierci został żywcem upieczony na żelaznym ruszcie, nie wydając w tym czasie ani jednego słowa. Miało to miejsce w Walencji w 304 r. W późniejszym okresie relikwie świętego przeniesiono do Rzymu.

Św. Wincenty jest prawdopodobnie najbardziej czczonym ze wszystkich hiszpańskich męczenników. Również mieszkańcy Portugalii uważają go za swojego patrona. Na Zachodzie uważany jest za opiekuna leśników, drwali i rolników.

W ikonografii święty przedstawiany jest jako młody mężczyzna bez zarostu, ubrany w diakońskie szaty z dominującym kolorem czerwonym. W prawej dłoni trzyma kadzidło, w lewej naczynie na ładan.

oprac. Jarosław Charkiewicz