W minioną niedzielę (6 grudnia) o godzinie 17.00 w Prawosławnym Żeńskim Domu Zakonnym w Zaleszanach rozpoczęły się uroczystości związane ze świętem patronki monasteru.
W minioną niedzielę (6 grudnia) o godzinie 17.00 w Prawosławnym Żeńskim Domu Zakonnym w Zaleszanach rozpoczęły się uroczystości związane ze świętem patronki monasteru. Niebiański autorytet św. Katarzyny i chęć wspólnej modlitwy zebrała na nabożeństwach liczne duchowieństwo i pielgrzymów, którzy przybyli siedmioma autokarami, samochodami, a także pieszo.
Wszystkie służby odbywały się w nowo powstałej kaplicy na terenie monasteru. Skromna drewniana cerkiewka była wypełniona wiernymi po brzegi. Piękny śpiew i harmonia nabożeństw wspaniale komponowały się z ciszą i spokojem zaleszańskiej wsi. Wielu pielgrzymów nie mogło ukryć swego wzruszenia i radości z faktu wspólnego świętowania. Po każdej służbie przybyli goście posilali się monasterską zupą i gorącą herbatą. Nawet po nocnej Świętej Liturgii padający śnieg nie wystraszył białostockich pielgrzymów, którzy w świątecznej atmosferze pod gołym niebem jedli przygotowany posiłek.
Pomimo, że obchody dnia św. Katarzyny w niedawno powstałej wspólnocie odbywały się dopiero 3. raz, to liczba zgromadzonych wiernych dowodzi o żywej duchowej pamięci jaką prawosławni darzą ową wielką męczennicę. Często powtarzane słowa z akatystu: Radujsia, Jekatierino, niewiasto Chrystowa premudraja odbijały się pięknym echem we wnętrzu świątyni i niejednej zebranej tam duszy, o czym świadczą liczne słowa podzięki skierowane do s. Elżbiety, która na co dzień trudzi się w monasterze.
Z błogosławieństwa metropolity Sawy w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w Zaleszanach sprawowana jest o godz. 9.00 Święta Liturgia, a także akatyst do świętej wielkiej męczennicy Katarzyny. Wszystkich, którzy chcą pomodlić się w tej młodej wspólnocie siostra przełożona zaprasza na nabożeństwa.
— Magdalena Kucharewicz
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.