czw, 13 sie (31 lip) czwartek, 13 sie (31 lip) 2026 roku juliański
Kalendarz →
Polska 24 listopada 2019

Lublin: Konferencja duchowieństwa

23 listopada 2019 r. w Centrum Diecezjalnym w Lublinie odbyła się doroczna konferencja duchowieństwa prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.

23 listopada 2019 r. w Centrum Diecezjalnym w Lublinie odbyła się doroczna konferencja duchowieństwa prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.

Spotkanie rozpoczęło się molebnem w świątyni katedralnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie, który sprawowany był w intencji pomyślności rozwoju życia diecezjalnego Molebień celebrowali ks. mitrat Jan Dmitruk z Międzylesia, ks. prot. Tomasz Łotysz z Horostyty, ks. Dariusz Wasiluk z Tomaszowa Lubelskiego oraz ks. protodiakon Wadim Sztemburski z Chełma. Po ewangelicznym czytaniu okolicznościowe pouczenie wygłosił ks. Sławomir Kochan z Siedlec.

Kolejnym punktem konferencji były obrady w Centrum Diecezjalnym. Uroczystego otwarcia dokonał ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel. Hierarcha powitał duchownych oraz wprowadził w tegoroczną problematykę obrad.

Następnie wyznaczeni duchowni przedstawili przygotowane referaty. Pierwszy z nich wygłosił ks. Michał Doroszkiewicz z Puław pt. „Współczesne zagrożenie rodziny a rola Cerkwi”. Drugi referat na temat: "Tendencje gloryfikacyjne uniatyzmu na Podlasiu" wygłosił ks. prot. Jan Grajko z Kodnia. Ostatnim wystąpieniem podczas konferencji był komunikat opiekuna diecezjalnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej - ks. Marcina Gościka dotyczący wyzwań związanych z organizacją Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej w 2020 r. przez prawosławną Diecezję Lubelsko-Chełmską.

Na koniec obrady podsumował Abp Abel. Tegoroczna konferencja zakończyła się wspólnym obiadem i pamiątkowym zdjęciem.

Fot: ks. protodiakon Wadim Sztemburski

— ks. Korneliusz Wilkiel

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze aktualności

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →