Miniatury ponad 70 drewnianych cerkwi i kościołów z południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy można oglądać od 16 października w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny Caritas Diecezji Rzeszowskiej Kościoła rzymskokatolickiego w Myczkowcach.
Miniatury ponad 70 drewnianych cerkwi i kościołów z południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy można oglądać od 16 października w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny Caritas Diecezji Rzeszowskiej Kościoła rzymskokatolickiego w Myczkowcach.
Centrum Kultury Ekumenicznej to niewielki skansen z makietami cerkwi prawosławnych, unickich, kościołów rzymskokatolickich i zborów ewangelickich z regionu karpackiego. Makiety świątyń umieszczono w parku, otoczono miniaturową roślinnością zbliżoną do tej, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach. Dodatkowa atrakcją dla zwiedzających, obok szumy wody płynącej w miniaturowych strumykach, jest muzyka cerkiewna, która rozbrzmiewa z cerkiewek. Wokół makiet wybudowano alejki dla zwiedzających, nie zabrakło ławek i miejsc, w których można odpocząć. Całość otoczona jest kutym ogrodzeniem.
Makiety świątyń według dokumentacji ks. Bogusława Janika (inicjatora powstania Centrum i dyrektora ośrodka w Myczkowcach) wykonuje pięcioosobowy zespół pod kierunkiem Janusza Kuliga, stolarza z Chmielnika. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Unię Europejską i Caritas Diecezji Rzeszowskiej Kościoła rzymskokatolickiego. Docelowo w skansenie planuje się około sto dwadzieścia makiet świątyń.
Na podst. www.twojebieszczady.pl, www.onet.pl
Fot. E. Milczanowska (www.twojebieszczady.pl) więcej zdjęć tutaj
— Anna Żornaczuk-Łuba
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.