– W Biblii i teologii chrześcijańskiej tkwi ogromny potencjał potrzebny do uświadamiania współczesnemu człowiekowi jego odpowiedzialności za stan stosunków wewnątrz społeczeństwa – powiedział prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego w Warszawie.
– W Biblii i teologii chrześcijańskiej tkwi ogromny potencjał potrzebny do uświadamiania współczesnemu człowiekowi jego odpowiedzialności za stan stosunków wewnątrz społeczeństwa – powiedział prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego w Warszawie. W tegorocznym spotkaniu udział wziął prezydent Bronisław Komorowski.
Ekumeniczne Spotkania Noworoczne odbywają się co roku w styczniu. Tegoroczne miało miejsce 11 stycznia w warszawskim Centrum Luterańskim i zgromadziło liczne grono osób związanych z ruchem ekumenicznym i życiem publicznym w Polsce.
Przybyłych gości przywitał prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz. W swym przemówieniu przypomniał wydarzenia minionego roku oraz przedstawił pokrótce działalność PRE w tym okresie. Mówiąc o katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia wyraził ból po stracie tak wielu osób, ale też satysfakcję, iż te tragiczne wydarzenia nie zdestabilizowały funkcjonowania kraju. – Dzieliliśmy ból tych, którzy utracili najbliższych. Jednocześnie zdecydowana większość społeczeństwa nie utraciła poczucia odpowiedzialności za losy narodu i państwa. I z tego właśnie możemy być dumni – mówił prezes PRE.
Abp Jeremiasz pogratulował prezydentowi wyboru na to najwyższe stanowisko państwowe oraz wyraził radość z wyników osiągniętych w wyborach samorządowych przez kandydatów będących wiernymi Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
Opowiadając o działalności PRE abp Jeremiasz przywołał jej kontakty zagraniczne, szczególnie ważne w procesie pojednania z sąsiadami Polski. Mówił również o współpracy z Kościołem rzymskokatolickim: ciągle opracowywany jest dokument o małżeństwach o różnej przynależności konfesyjnej, zorganizowano wspólnie dwie konferencje naukowe na temat stulecia ruchu ekumenicznego oraz ekoteologii. – Wspólnym tematem jest też problem pracy w niedzielę oraz warunków pracy w wielkich domach handlowych. Ten problem staje się w odczuciu Kościołów sprawą godności człowieka i prawa do odpoczynku jako podstawowego prawa każdego człowieka. Wiąże się ten problem z kształtem życia rodzinnego i celów stawianych przed następnymi pokoleniami. Dominacja konsumpcji może stać się destrukcją moralną – podkreślił prawosławny hierarcha.
W kontaktach Polskiej Rady Ekumenicznej z rządem abp Jeremiasz wymienił dwa szczególnie ważne konteksty: wieloletnie zaangażowanie Rady w sprawy związane z migracjami oraz zbliżająca się prezydencja Polski w Unii Europejskiej, będąca również wyzwaniem dla Kościołów. – W Biblii i teologii chrześcijańskiej tkwi ogromny potencjał potrzebny do uświadamiania współczesnemu człowiekowi jego odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy, za kształt gospodarki i stan stosunków wewnątrz społeczeństwa – zauważył prezes PRE.
Po przemówieniu abp. Jeremiasza głos zabrał prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, iż dzisiaj wspólną troską, przy całej mozaice różnych wyznań i kultur, jest budowanie wzajemnego zrozumienia. – Chciałbym, aby Kościoły zarówno zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej, jak i te poza nią, czuły, że państwo polskie jest państwem wszystkich obywateli – powiedział prezydent. Wszystkim złożył życzenia optymistycznego widzenia świata.
W Ekumenicznym Spotkaniu Noworocznym udział wzięli wszyscy zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: ks. Gustaw Cieślar (Kościół Chrześcijan Baptystów), bp Jerzy Samiec, (Kościół ewangelicko-augsburski), bp Edward Puślecki (Kościół ewangelicko-metodystyczny), bp Marek Izdebski (Kościół ewangelicko-reformowany), bp Wiktor Wysoczański (Kościół polskokatolicki), bp Ludwik M. Jabłoński (Kościół Starokatolicki Mariawitów) oraz metropolita Sawa (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny).
Obecni byli również dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu bp Tadeusz Pikus z Kościoła rzymskokatolickiego, przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła zielonoświątkowego, oddziałów i komisji Polskiej Rady Ekumenicznej, ludzie nauki i mediów, politycy oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog i ruch ekumeniczny.
W spotkaniu oprócz prezydenta Bronisława Komorowskiego uczestniczyli też inni przedstawiciele władz państwowych: Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Elżbieta Radziszewska oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak. Obecny był także prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.
za: ekumenia.pl
— Michał Karski
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.