czw, 13 sie (31 lip) czwartek, 13 sie (31 lip) 2026 roku juliański
Kalendarz →
Polska 26 października 2011

Relacja z VI Modlitewnego Spotkania Studentów

Tegoroczne Modlitewne Spotkanie Studentów na świętej górze Grabarce, zorganizowane przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, odbyło się w przedostatni weekend października.

Tegoroczne Modlitewne Spotkanie Studentów na świętej górze Grabarce, zorganizowane przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, odbyło się w przedostatni weekend października. Mimo obowiązków, trosk i niskiej temperatury za oknem, grupa kilkunastu studentów znalazła czas, aby wspólnie pomodlić się w tak wyjątkowym dla naszej Cerkwi miejscu.

Mottem spotkania był cytat z Ewangelii św. Jana Teologa „Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili...” (J 15, 16). Dyskusje o powołaniu i posiadanych talentach towarzyszyły nam nie tylko podczas sobotniego referatu siostry Dominiki, ale także w wieczornych (z pozoru tylko luźnych) rozmowach. Ze względu na sporą rotację uczestników w piątek i sobotę Marta Całpińska przeprowadziła warsztaty, podczas których każdy mógł zastanowić się nad pełnioną rolą społeczną, a także ocenić swoje zachowanie związane z wypełnianiem tej roli. Najcenniejszym okazało się uświadomienie sobie własnych braków i niedociągnięć.

W sobotę, wdzięczni za gościnność i ciepłe przyjęcie, pomogliśmy matuszkom w pracach porządkowych na terenie monasteru. Jak przystało na tą porę roku, w ruch poszły głównie grabie i miotły. Grabienie liści między krzyżami dało każdemu możliwość wyciszenia się oraz dokonania refleksji – nie tylko nad mottem i wnioskami z piątkowej dyskusji, ale także nad sprawami, które pozornie zostały w domu czy na uczelni. W sobotni wieczór ks. Jan Kojło przybliżył nam historię ikonografii. Opowiedział o różnych technikach pisania ikon. Dowiedzieliśmy się również z jakich etapów składa się proces pisania ikony oraz jakie materiały wykorzystuje ikonograf.

Całemu spotkaniu towarzyszyła ciepła, przyjazna atmosfera. Nie sposób nie wspomnieć o szczególnej opiece przybyłych duchownych. W imieniu wszystkich uczestników serdecznie dziękujemy za duchowe wsparcie i udział w VI Modlitewnym Spotkaniu Studentów na świętej górze Grabarce: ks. Pawłowi Sterlingowi, ks. Markowi Wawreniukowi, ks. Andrzejowi Mińko i ks. Janowi Kojło oraz za ciepłe przyjęcie i okazaną nam gościnność ihumenii Hermionie wraz z siostrami. Z pewnością tegoroczne Spotkanie można zaliczyć do udanych! Wymieniliśmy się doświadczeniami, radami, poznaliśmy nowych ludzi i co najważniejsze, podziękowaliśmy Bogu za wszystkie łaski oraz prosiliśmy o pomoc w obecnym roku akademickim. W lesie krzyży na świętej górze wyrósł jeszcze jeden – krzyż w intencji studentów.

— Anna Kosacka

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze aktualności

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →