Ostatnie dni września grupa młodzieży z Białegostoku i okolic, pod patronatem Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, udała się na rewizytę do swoich przyjaciół z Kaliningradu (Rosja).
Ostatnie dni września grupa młodzieży z Białegostoku i okolic, pod patronatem Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, udała się na rewizytę do swoich przyjaciół z Kaliningradu (Rosja).
Ośmiu młodych śmiałków, na czele z przewodniczącą Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej Ksenią Kacejko, oraz jej towarzyszami podróży: Pauliną Świderską, Anną Magnuszewską, Anetą Turowską, Dawidem Juchimowiczem, Tomaszem Kisielewskim, Marcinem Surynowiczem i Maciejem Skowrońskim, udali się na wyjazd do Kaliningradu (Rosja) w celu pierwszej w historii rewizyty naszych północnych kolegów. Wyjazd trwał od 24.09 do 28.09. Za ten czas mieliśmy możliwość poznania kultury, zabytków i mentalności osób zamieszkujących tamtejsze tereny.
Dnia 24.09 o poranku, po molebnie odsłużonym w cerkwi pw. św. Jana Teologa przez proboszcza parafii oraz opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej o. Marka Wawreniuka i błogosławieństwie uczestników, grupa młodzieży udała się w drogę. Bez większych przygód po około siedmiu godzinach podróży dotarliśmy do naszego pierwszego celu, czyli Soboru Chrystusa Zbawiciela gdzie czekał na nas nasz główny organizator ze strony rosyjskiej Pani Elena Wadimowna Kasatkina. W czasie trwania obiadu doszła do nas rosyjska prawosławna młodzież wraz z o. Michaiłem, który to rozpoczął ekskursję po soborze. Sobór składa się z czterech pięter, z czego na parterze są biura i mastierskije. Zaproponowano nam wejść na dzwonnicę cerkwi, aby mieć możliwość podziwiania panoramy Kalingradu, z czego skorzystaliśmy. Z racji, iż zbliżało się nabożeństwo mieliśmy możliwość usłyszeć grę na dzwonach. Następnie udaliśmy się na pieszą wycieczkę do cerkwi pw. Św. Aleksandra Newskiego po czym udaliśmy się na nocleg.
Kolejny dzień rozpoczął się bardzo wcześnie w celu zwiedzania Obwodu Kaliningradzkiego. W planie mieliśmy zwiedzanie żeńskiego Monasteru położonego nad malowniczym jeziorem we wsi Izobil'noje, gdzie siostry nie wypuściły nas w dalszą podróż bez małego poczęstunku. Kolejnym punktem i zarazem celem na naszej wyjazdowej mapie stała się miejscowosć Czerniachowsk (położona około 60 km od Kaliningradu). Tam przywitała nas tamtejsza aktywistka od spraw młodzieży Dekanatu Czerniachowskiego Elena Jaszinicyna. Dzięki niej mieliśmy możliwość zwiedzenia tamtejszego Soboru Św. Michała (niegdyś kościoła ewangelicko-reformowanego) powstałego w XIX w. w stylu neogotyckim, zabytkowych uliczek wraz z zabudowaniami Czerniachowska i dwóch zamków z okresu XIV w. Insterburg i Georgenburg. Na koniec dnia w Gwardziejsku przywitał nas o. Waleri Aleksieev Zwiedziliśmy cerkiew pw. Jana Chrzciciela (niegdyś Kościół ewangelicki. Wzniesiony po 1502 r., rozbudowany w 1768 r.). Cały dzień zwieńczył występ tamtejszej młodzieży pod przewodnictwem o. Proboszcza i jego matuszki Nadieżdy. Mieliśmy okazję zobaczyć ludowe tańce mołdawskie i hiszpańskie oraz taniec Rock'n'roll, posłuchać ludowych, jak i współczesnych piosenek rosyjskich. Po części kulturalnej przeszliśmy do wspólnych zabaw. Uczyliśmy młodzież rosyjską mówienia po polsku, zaś oni nas tańca, przy tym wszyscy razem wesoło śpiewaliśmy.
Dnia 26.09 czekały na nas muzea: Bursztynu oraz Światowego Oceanu. Pierwsze z nich znajduje się w historycznych murach obronnych dawniejszej Twierdzy Koningsberg w baszcie Dohnaturm. Jest to jedyne w Rosji muzeum poświęcone jednemu minerałowi. W swojej kolekcji liczy niezliczone setki tysięcy eksponatów, od zatopionych skamieniałości w bursztynie po bursztynowe dzieła największych artystów - rzeźbiarzy. Drugie zaś muzeum znajduje się na wodzie. Kompleks tworzą 4 statki na których rozłożone są ekspozycje związane z morzami i oceanami. Nasza grupa zwiedziła naukowy statek im. Witeź oraz jedną z nielicznych powojennych łodzi podwodnych (B-413), znajdujących się w spoczynku i otwartą dla zwiedzających. Po muzeach nadszedł czas na chwilę spokoju i modlitwy. W przeddzień święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego udaliśmy się do Soboru pod tym wezwaniem, gdzie miało miejsce świąteczne wieczorne nabożeństwo. Po całonocnym czuwaniu proboszcz owej parafii, a zarazem Dziekan Dekanatu Kaliningradzkiego o. Sergii Korotkich zaprosił nas na świąteczną kolację.
27.09 zaczęliśmy od uczestnictwa w Świętej Liturgii w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Kaliningradzie. Po nabożeństwie zjedliśmy postny obiad i udaliśmy się na krótkie zakupy, gdyż na resztę dnia był zaplanowany wyjazd do Rezerwatu Przyrody „Kurszkaja Kosa” wraz z rosyjską młodzieżą. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu rosyjskich rówieśników, chcących spędzić dzień z nami, nazbierało się ponad 40 osób! W takiej wesołej, a zarazem prawosławnej atmosferze udaliśmy się w stronę morza. Na miejscu podziwialiśmy nadmorskie piaskowe barhany i parabole oraz morze. Niektórzy z uczestników mimo chłodnego wiatru zdecydowało się wskoczyć i popływać w słonej wodzie Bałtyku, która we wrześniu jest zasilane ciepłymi prądami morskimi. Kolejnym miejscem do zwiedzenia był tajemniczy las „Diuna Effa” inaczej „Tańczący las”, gdzie drzewa są powyginane w sposób nienaturalny i sprawiają wrażenie tańczących. Następnie udaliśmy się na wieczorne nabożeństwo do cerkwi we wsi Rybacznoie, gdzie proboszcz tamtejszej parafii zaplanował nam kolację. Po kolacji trwała integracja młodzieży polskiej i rosyjskiej.
Dzień pożegnania nastał bardzo szybko i niespodziewanie. Z rana, na zaproszenie o. Igora Ilickiego, pojechaliśmy na Boską Liturgię do cerkwi w miejscowości Zielenogradsk. Tam po nabożeństwie czekało na nas śniadanie i zwiedzanie miasta. Wspólnie z naszymi kolegami i koleżankami z Rosji przeszliśmy się po ulicach Zielenogradska. Odwiedziliśmy również drugą prawosławną parafię w tym małym, nadmorskim miasteczku, w której przechowywana jest cząsteczka relikwii św. ap. Andrzeja. Pokłoniwszy się świętościom, poszliśmy nad brzeg morza, zrobiliśmy ostatnie pamiątkowe, grupowe zdjęcia i pomachaliśmy dla morza. Wracając przez Kaliningrad zajechaliśmy ostatni raz do Soboru pożegnać się z o. Michaiłem i resztą młodzieży po czym udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.
Nie możemy doczekać się kolejnych spotkań. Już trwają przygotowania do przyjazdu młodzieży z Kaliningradu na obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli odwiedzić Obwód Kaliningradzki, a jak się uda, to większą grupą.
Chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji rewizyty: Ambasadzie Rosyjskiej w Warszawie, abp Jakubowi Ordynariuszowi Diecezji Białostocko-Gdańskiej, o. Markowi Wawreniukowi, Ihumenii Anastazji z siostrami z Monasteru pw. Narodzenia NMP w Zwierkach, o. Janowi Kojło, p. Jarosławowi Charkiewicz, p. Sławomirowi Teleszewskiemu.
Fot.: Paulina Świderska, Ksenia Kacejko, Aneta Turowska, Ania Magnuszewska, Maciej Skowroński, Tomek Kisielewski, Dawid Juchimowicz, Marcin Surynowicz
— Tomasz Kisielewski
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.