W monasterze św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej odbyło się XXIV Spotkanie szkoleniowe dyrygentów i psalmistów.
W dniach 27-28 lipca 2023 roku w monasterze św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej odbyło się XXIV Spotkanie szkoleniowe dyrygentów i psalmistów. Spotkanie rozpoczęto odprawieniem nabożeństwa dziękczynnego. Następnie do zebranych w głównej świątyni monasteru zwrócił się Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski, który podkreślił znaczenie śpiewu cerkiewnego, nazywając go oknem, które powinno ułatwiać wiernym dotarcie do Boga. Dlatego tak ważne są rokroczne spotkania służące poszerzaniu wiedzy i umiejętności.
Cześć roboczą spotkania otworzył prof. dr hab. Włodzimierz Wołosiuk, wygłaszając referat: „Terminologia z zakresu słowiańskiego śpiewu liturgicznego i szeroko pojętej muzyki cerkiewnej”. W wystąpieniu zwrócono uwagę na konieczność ujednolicenia terminologii związanej ze śpiewem cerkiewnym. W tym celu należałoby stworzyć słownik terminów śpiewu cerkiewnego.
Kolejnym prelegentem był protodiakon Rafał Dmitruk, który omówił rolę Bohohłasnyka, jaką odgrywał i odgrywa w życiu Cerkwi prawosławnej w Polsce. Po wystąpieniu odbyły się ćwiczenia praktyczne związane z tematyką wystąpienia. Kolejnym prelegentem był lektor Andrzej Boublej, który zreferował kwestię reguły cerkiewnej w konfrontacji z praktyką parafialną.
Drugiego dnia sympozjum poruszono tematy: „Od kriuków do pięciolinii. Ewolucja sakralnej notacji muzycznej na Wschodzie Europy od XI do XVII wieku”- prelegent dr Daniel Sawicki, „Zastosowanie układu rozległego w praktyce śpiewów użytkowych” – prelegent Piotr Świderski oraz „Śpiew monodyczny i możliwości jego realizacji w PAKP” – prelegent Łukasz Hajduczenia. Dyskusja wywołana przez uczestników była najlepszym dowodem trafnego doboru tematyki tegorocznego spotkania dyrygentów i psalmistów.
Zgromadzeni słuchacze wrócili do obowiązków w parafiach wzbogaceni o nowe umiejętności dotyczące prowadzenia chóru cerkiewnego. Wdzięczni Bogu, Jego Eminencji metropolicie Sawie, organizatorom, namiestnikowi monasteru archimandrycie Piotrowi i braciom, kierownicy chórów po raz kolejny mogli uczestniczyć w owocnym spotkaniu szkoleniowym.
zdjęcia: protodiakon Rafał Dmitruk
za: orthodox.pl
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.