śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Polska 5 maja 2014

Święcenia diakońskie w Warszawie

4 maja br., w Niedzielę Niewiast Niosących Wonności główną Świętą Liturgię w warszawskiej katedrze metropolitalnej św.

4 maja br., w Niedzielę Niewiast Niosących Wonności główną Świętą Liturgię w warszawskiej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny celebrował metropolita Sawa.

Rozważaniami nad czytaniem ewangelicznym trzeciej niedzieli po Passze podzielił się ks. Doroteusz Sawicki, który przybliżył postaci Niewiast niosących wonności oraz sprawiedliwych Józefa z Arymatei i Nikodema, stawiając przy tym pytanie o współczesną realizację ideałów życia wspominanych w dniu dzisiejszym świętych. W trakcie Liturgii zwierzchnik PAKP udzielił chirotonii diakońskiej subdiakonowi Łukaszowi Leonkiewiczowi.

Ks. diakon Łukasz Leonkiewicz urodził się 11 listopada 1985 r. w Bielsku Podlaskim. W latach 2004-2007 studiował teologię w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie, które ukończył broniąc pracę licencjacką na temat: „Relacja między Bogiem i światem w teologii św. Grzegorza Palamasa”. W trakcie trwania studiów, 4 grudnia 2006 r. przyjął święcenia lektorskie z rąk metropolity Sawy. Studia teologiczne kontynuował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, którą ukończył w 2010 r., pisząc pracę magisterską pt.: „O pocieszeniu jakie daje teologia. Relacja między filozofią a teologią w nauczaniu Kościoła Prawosławnego”. Równolegle z rozpoczęciem studiów w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie rozpoczął studia w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, które kontynuował w latach 2004-2009 i które ukończył z wyróżnieniem broniąc pracę magisterską pt.: „Antropologia synergiczna w ujęciu S.S. Chorużyja”. We wrześniu 2009 r. został przyjęty na studia doktoranckie w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, które zakończy w obecnym roku akademickim. 16 września 2007 r. wstąpił w związek małżeński z Magdaleną Chworoś. W trakcie studiów rozpoczął pracę w warszawskich szkołach jako nauczyciel filozofii. Jednocześnie, od 2010 r. jest pracownikiem Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie na stanowisku wykładowcy historii filozofii starożytnej i średniowiecznej.

za: katedra.org.pl fot. ks. Łukasz Koleda

— Paweł Cecha

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze z Polski

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →