czw, 13 sie (31 lip) czwartek, 13 sie (31 lip) 2026 roku juliański
Kalendarz →
Polska 11 września 2010

Święto diecezji warszawsko-bielskiej

10 września w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim odbyły się główne uroczystości ku czci patrona diecezji warszawsko-bielskiej św.

10 września w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim odbyły się główne uroczystości ku czci patrona diecezji warszawsko-bielskiej św. Hioba (Iowa) z Poczajowa.

Uroczystościom przewodniczył zwierzchnik naszej Cerkwi metropolita Sawa w asyście bpa siemiatyckiego Jerzego oraz duchowieństwa przybyłego z całej diecezji. Śpiewał chór duchowieństwa diecezji warszawsko-bielskiej pod dyr. ks. Marka Maciuki.

Mimo niesprzyjającej pogody i dnia powszedniego w Świętej Liturgii uczestniczyło wiele osób. Ks. Tomasz Kosiński przyprowadził uczniów kl.II c z pobliskiego Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza. Autokarem przyjechały dzieci z Prawosławnego Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. św. młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim. Przedszkolaki przystąpiły do św. Komunii.

Podczas Liturgii metropolita Sawa nagrodził mitrą ks. Michała Łukaszuka w związku z 80-leciem urodzin. Jubilat jest na emeryturze od 2001 roku. Od 1977 roku do czasu przejścia na emeryturę był proboszczem parafii pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela w Szczytach. W chwili obecnej mieszka w Bielsku Podlaskim.

Świąteczną homilię wygłosił ks. Paweł Nikitiuk, wikarny z Kleszczel. Przybliżył postać św. Hioba - wielkiego obrońcy wiary prawosławnej. Świętemu przypadło żyć w trudnym dla Cerkwi okresie. Zasłynął jako nieprzejednany obrońca wiary i kultury prawosławnej przed wpływem unii brzeskiej.

Boska Liturgia zakończona została uroczystą procesją wokół cerkwi z czytaniem św. Ewangelii i modlitwą na grobach obok świątyni. Podniosłym momentem było poświęcenie krzyży, które zwieńczą kapliczkę do święcenia wody i cerkiewny sklepik.

Po molebnie metropolita Sawa w kazaniu podkreślił gorliwość wiary św. Hioba związaną z obroną prawosławia, mądrość i pokorę przed wszechmogącym Bogiem. Ten święty, który żył wiele lat temu, pokazuje nam, jakim powinien być dzisiaj uczeń Chrystusa, prawosławny chrześcijanin i duchowny. Powinien być wzorem dla duchowieństwa. Podkreślił, że na patrona diecezji nieprzypadkowo wybrano tego wielkiego ascetę. Św. Hiob jest patronem nas wszystkich - mówił władyka. W kiocie jest cząsteczka relikwii tego świętego. Przez to my jesteśmy z nim, a on z nami. Ten jeden raz w roku, w święto odnalezienia relikwii św. Hioba Poczajowskiego, prawie wszyscy duchowni diecezji warszawsko-bielskiej spotykają się, tworząc w ten sposób pełnię (połnotu) Cerkwi. Dziwne powiązanie, wstawiennictwa Matki Bożej i św. Hioba za naszą Cerkiew - mówił metropolita - to bardzo wielki dar dla wierzącego chrześcijanina, i to nie jest przypadek. Wszyscy duchowni, w szczególności młodzi, powinni zgłębiać to bogactwo, które wiąże się z życiem Cerkwi i życiem oraz zmaganiami duchowymi patrona.

Rola świętego Hioba w obronie wiary i kultury prawosławnej pozostaje nieoceniona. Jest on żywym przykładem głębokiego ducha chrześcijańskiego, który nakazywał nie ucieczki od "tego świata" i "z tego świata" ale zmiany, przeobrażania świata na lepszy, a przez to zmiany i przeobrażenia samego siebie.

więcej zdjęć www.bielsk-hodigitria.pl

— Irena Łozowik

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze ze świata

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →