27 marca 2005 r., w drugą niedzielę Wielkiego Postu, BMP w Siemiatyczach przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego zorganizowało dla swoich członków spotkanie, którego tematyka dotyczyła wieloaspektowości przygotowań duchowych do święta Paschy.
27 marca 2005 r., w drugą niedzielę Wielkiego Postu, BMP w Siemiatyczach przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego zorganizowało dla swoich członków spotkanie, którego tematyka dotyczyła wieloaspektowości przygotowań duchowych do święta Paschy. Spotkanie poprowadził ojciec Borys Domaracki, proboszcz parafii w Rogawce, którego siemiatyckie Bractwo miało okazję gościć już nie pierwszy raz.
Ojciec Borys rozpoczął od rozważań dotyczących Miłosierdzia Bożego i jego znaczenia w życiu człowieka. "Miłosierdzie Boże jest nieograniczone. Pozwala ono na otrzymanie przebaczenia naszych grzechów"- powiedział o. Borys. Wiele miejsca poświęcone było również roli literatury religijnej w chrześcijańskim samokształceniu duchowym. Ojciec Borys potwierdził jej nieocenioną wartość, nazywając prawdziwą skarbnicą wiedzy. Sam św. Jan z Kronsztadu pisał: "Czytanie Słowa Bożego, pism świętych ojców i żywotów świętych to prawdziwy pokarm dla duszy, bez którego obumiera ona duchowo, stając się materialną. Człowiek który odczuwa niechęć do Pisma Świętego, cierpi, na chorobę ducha". Ojciec Borys zwracał również uczestnikom spotkania uwagę na wszechobecną, zgubną dla ludzi małej wiary, działalność złych duchów. Przytaczając interesującą opowieść z życia św. Antoniego batiuszka uświadomił przybyłym, że szatan lęka się znaku krzyża, tak jak i wszelkiej prawdziwej świętości.
Rozważania o.Borysa poparte przykładami z żywotów świętych i pouczeniami Świętych Ojców były dla członków Bractwa okazją do pogłębienia swej wiedzy religijnej i poznania stanowiska Cerkwi w wielu istotnych kwestiach. Młodzież miała również możliwość zadania o. Borysowi pytań związanych nie tylko z poruszanymi na spotkaniu zagadnieniami i otrzymania na nie obszernych, wnikliwych odpowiedzi.
Na zdjęciu cerkiew Zmartychwstania Panskiego w Siemiatyczach (www.orthphoto.net)
— Agnieszka Czapko
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.