zmarł metropolita Antoni (Bloom)

Śp. metropolita Antoni (bloom) Metropolita Antoni (Bloom) urodził się w 1914 r. w Lozannie. Był synem rosyjskiego dyplomaty. Po wybuchu rewolucji rodzice osiedli ostatecznie we Francji. Tam Andrzej – bo takie imię nosił przed przyjęciem postrzyżyn – ukończył studia medyczne na Sorbonie w Paryżu. Podczas II wojny światowej służył jako medyk w wojsku francuskim, a później we francuskim ruchu oporu. 16 kwietnia 1943 r. przyjął postrzyżyny mantijne z imieniem Antoni. Jako lekarz – mnich służył ludziom do 1948 r. kiedy przyjął święcenia kapłańskie z rąk egzarchy patriarchy moskiewskiego w Europie metropolity Serafima. Został skierowany do Londynu. Kolejno podnoszony do godności ihumena (1956 r.) oraz archimandryty (1959 r.). 30 września 1959 r. został biskupem. W październiku 1962 r. podniesiony do godności arcybiskupa i przeniesiony na katedrę surożską. Został jednocześnie egzarchą patriarchy moskiewskiego w Europie Zachodniej. Pierwsze książki poświęcone modlitwie wydał już w 1960 r. (Modlitwa i życie). Stał się też słynnym mówcą, a jego kazania zbierały w cerkwiach liczne rzesze wiernych. Od 1968 r. publikował swoje kazania w „Gazecie Moskiewskiego Patriarchatu”, dzięki czemu stał się znany w ZSRR. Został honorowym doktorem teologii w Cambridge (1996 r.), Moskiewskiej Akademii Duchownej (1983 r.) i Kijowskiej Akademii Duchownej (1999 r.). Wielokrotnie nagradzany za pracę na niwie cekiewnej m. in. nagrodami: św. Włodzimierza, św. Sergiusza, św. Daniela Moskiewskiego, św. Innocentego Moskiewskiego. Zmarł 4 sierpnia 2003 r. Na podst.: www.metropolit-anthony.orc.ru/ Stefan Dmitruk