Częstochowskiej ikony Matki Bożej

Zdjęcie Częstochowskiej ikony Matki Bożej

Częstochowska Ikona Matki Bożej (Ikona Bożijej Matiery Czenstochowskaja), 6/19 marca oraz w ostatnią niedzielę sierpnia.

Należy do ikon cieszącą się w Kościele rzymskokatolickim w Polsce największym kultem wiernych. W prawosławiu znana jest pod nazwą Bełzka Ikona Matki Bożej. Jak mówi tracycja ikona ta została napisana przez ewangelistę Łukasza w Jerozolimie. W 326 r. do Jerozolimy przybyła cesarzowa Helena, aby odwiedzić święte dla chrześcijan miejsca. W darze od wiernych otrzymała ikonę Matki Bożej. Ikona ta została umieszczona w Konstantynopolu w cesarskiej kaplicy. W drugiej połowie XII w. ikona Bogarodzicy została przewieziona na Ruś, przebywając wcześniej, jak mówią niektóre źródła, w Bułgarii, Morawach i Czechach. Książę halicki Lew Daniłowicz umieścił ją w zamku w Bełży, gdzie zasłynęła licznymi cudami. Od miejscowości pochodzi pierwotna nazwa ikony.

W 1372 r. księstwo bełzkie, wraz z Rusią Czerwoną, przeszło we władanie księcia opolskiego Władysława. Wtedy też zamek w Bełży okrążyli Tatarzy. Strzała wystrzelona przez jednego z nich trafiła w wystawioną na mury zamku ikonę. Zapadła mgła, w której szyki nieprzyjaciół pomieszały się tak, że zmuszeni zostali przerwać oblężenie i wycofać się. W 1382 r. książę Władysław zapragnął przewieźć cudowną ikonę do Opola, lecz po drodze wóz z ikoną zatrzymał się w Częstochowie i konie nie chciały ruszyć z miejsca. Uznając to za znak Boży pozostawił ikonę w miejscowym klasztorze.

W 1430 r. Częstochowę zdobyli taboryci, którzy wśród innych kosztowności chcieli wywieźć ikonę Matki Bożej. Jednak konie nie ruszyły z miejsca aż ikonę zrzucono z wozu. Jeden z taborytów ciął ikonę szablą i rozpadła się ona na trzy części. Związani z tradycją zachodnią restauratorzy, którzy w 1434 r. w Krakowie poddali zniszczoną ikonę konserwacji sprawili, że niewiele, pozostało w niej pierwotnego "stylu greckiego".

Święto Częstochowskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest 6/19 marca. Kościół rzymskokatolicki czci jej pamięć 26 sierpnia.

opr. Jarosław Charkiewicz