śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Świat 24 stycznia 2016

Aktor hollywoodzki Jonathan Jackson wydał album o Prawosławiu

Legendarna gwiazda amerykańskiej opery mydlanej Szpital Miejski, zdobywca pięciu nagród Emmy, aktor hollywoodzki Jonathan Jackson, wraz ze swoim zespołem Enation wydał album pop-rockowy zatytułowany Basileia ton Ouranon (Królestwo Niebios), który to został poświęcony prawosławiu.

Legendarna gwiazda amerykańskiej opery mydlanej Szpital Miejski, zdobywca pięciu nagród Emmy, aktor hollywoodzki Jonathan Jackson, wraz ze swoim zespołem Enation wydał album pop-rockowy zatytułowany Basileia ton Ouranon (Królestwo Niebios), który to został poświęcony prawosławiu. Sponsorami płyty są dwa greckie klasztory prawosławne: Vatopedi i Abbot Ephriam.

Radio internetowe klasztoru Vatopedi ze św. Góry Atos – Pemptousia FM – pomogło wyprodukować płytę. „Bob Dylan stwierdził, iż najwyższą formą modlitwy jest śpiewanie. Ja w to wierzę. Zarówno Bob Dylan, Bono jak i inni artyści przyznali, iż najwybitniejsze utwory nie są pisane przez nas samych, one są odkrywane. Zostały już napisane wcześniej, a my je po prostu odkrywamy. Czyli można powiedzieć, że jesteśmy zależni od Boga, który nadaje utworom prawdziwy sens i znaczenie. Modlitwa jest dla mnie połączeniem tekstu i muzyki, które stwarzają atmosferę do pewnego rodzaju uzdrowienia, przebudzenia, tęsknoty. W związku z tym nasza płyta nie jest adresowana wyłącznie dla prawosławnych chrześcijan, ona jest dla wszystkich. Chciałbym, aby nasza muzyka i słowa przemawiały do wszystkich ludzi, niezależnie od tego, kim są. Gatunek muzyki, który gramy ma znaczenie, dlatego próbujemy pisać do niej słowa, które przyciągną uwagę ludzi, ale które nie będą w formie kazania. Słowa, które, miejmy nadzieję, w pewien sposób zainspirują słuchaczy i nakierują ich… do miejsca, gdzie panuje dobroć, miłosierdzie i miłość” – powiedział Jackson w radio Peptuosia FM w kwietniu 2015 r. Dodał, iż jest szczególnie zadowolony, iż płyta została wydana w Grecji, pod patronatem Peptousii.

Rodzina Jacksona przyjęła prawosławie na Paschę 2012 r. i, jak twierdzi znany aktor, to była „świadoma decyzja”.

Oprócz kariery na małym i dużym ekranie, Jackson wraz z swym zespołem Enation jest aktywny w przemyśle muzycznym od roku 2002. Koncentrują się przede wszystkim na muzyce alternatywnej i pop rockowej, inspirację czerpią z U2 i europejskiego pop rocka. Do chwili obecnej wydali 9 albumów. Popularny artysta jest kompozytorem i autorem tekstów zespołu. Jak przyznał, 16 utworów, które znalazły się w albumie Basileia ton Ouranon zostały wybrane z pomocą mnichów z klasztoru Vatopedi.

Wywiad z Jonathanem Jacksonem na temat płyty, promujący również utwory z niej (język angielski)

Na podstawie: pemptousia.com, greece.greekreporter.com

— Anna Kindziuk

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze z Polski

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →