śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Świat 18 kwietnia 2013

Oświadczenie metropolity Bostonu w związku z zamachem

Kilka godzin po zamachu w trakcie maratonu w Bostonie dokonanego 15 kwietnia br., w wyniku którego 3 osoby zginęły, a ponad 140 zostało rannych, metropolita Bostonu (z Greckiej Archidiecezji w Ameryce pod jurysdykcją Patriarchatu Konstantynopola – GOARCH) Metody wystąpił ze specjalnym oświadczeniem,

Kilka godzin po zamachu w trakcie maratonu w Bostonie dokonanego 15 kwietnia br., w wyniku którego 3 osoby zginęły, a ponad 140 zostało rannych, metropolita Bostonu (z Greckiej Archidiecezji w Ameryce pod jurysdykcją Patriarchatu Konstantynopola – GOARCH) Metody wystąpił ze specjalnym oświadczeniem, w którym poprosił kler i wiernych Cerkwi o modlitwę za ofiary, rannych i ich bliskich, a także pokój w społeczeństwie. W związku z tym, władyka poprosił, by w parafiach metropolii odsłużono nabożeństwa za ofiary, rannych i ich bliskich, a kapłani byli dostępni i otwarci na rozmowy dotyczące tej tragedii.

Metropolita, oprócz modlitwy, poprosił także o natychmiastową mobilizację IOCC (Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawosławnych Organizacji Charytatywnych). W odpowiedzi czterech duchownych z tego stowarzyszenia, specjalnie przeszkolonych do poradnictwa duchowego w takich nagłych wypadkach, jeszcze w nocy poleciało do Bostonu, by udzielić duchowej pomocy wszystkim potrzebującym w związku z tymi tragicznymi wydarzeniami. Władyka Metody poprosił także wiernych metropolii o oddawanie krwi w krwiodawstwie Czerwonego Krzyża. Swoje oświadczenie zakończył słowami:
Oby Światło chwalebnego Zmartwychwstania Pana, którego z niecierpliwością oczekujemy w najbliższym czasie, rozjaśniło mroczne zakamarki tego świata i oświeciło pozostających w ciemności.

Osobne oświadczenia w związku z zamachem w Bostonie wydali również zwierzchnik autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Ameryce (OCA) – metropolita Tichon, a także zwierzchnik albańskiej archidiecezji w Ameryce – arcybiskup Nikon.

Na podstawie: johnsanidopoulos.com

— Dominika Kovačević

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze z Polski

wszystkie →

Polecane przez czytelników

z ostatniego kwartału
wszystkie →