śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Świat 13 czerwca 2014

Prawosławne nabożeństwo w katolickiej katedrze Amiens (Francja)

Szóstego czerwca, kiedy to wg starego stylu przypada wspomnienie trzeciego odnalezienia głowy św.

Szóstego czerwca, kiedy to wg starego stylu przypada wspomnienie trzeciego odnalezienia głowy św. Jana Chrzciciela, w jednej z najsłynniejszych gotyckich katedr Francji – pw. Najświętszej Marii Panny w Amiens – odbyła się prawosławna Boska Liturgia. Świątynia ta, wybudowana w XII wieku, jest ponadto jednym z największych kościołów na świecie, a od czasu IV krucjaty przechowywany jest w niej relikwiarz z częścią głowy największego z proroków – właśnie św. Jana Chrzciciela.

Eucharystię sprawowali o. Zenobiusz Gombessa – proboszcz prawosławnej parafii w Amiens (diecezja korsuńska rosyjskiej Cerkwi, której obejmuje Francję, Hiszpanię, Portugalię i Szwajcarię), o. Włodzimierz Bronnikow – proboszcz parafii św. Anny w Brukseli (rosyjska archidiecezja Belgii i Holandii), którzy przyjechał tu z 60-osobową grupą pielgrzymów - oraz ks. diakon Aleksander Motornyj z parafii św. Mikołaja w Brukseli.

Tuż przed Liturgią relikwiarz z głową św. Jana Chrzciciela uroczyście wyniesiono na środkowy ołtarz – po raz pierwszy od pół roku świętość wyjęto z miejsca, w którym jest przechowywana. Natomiast po Liturgii wszyscy zgromadzeni wierni – lokalni oraz pielgrzymi z Brukseli – przy śpiewie wieliczanija (krótkiego hymnu wysławiającego danego święto bądź też święto) św. Janowi Chrzcicielowi pokłonili się relikwii.

Po modlitwie odbyła się wspólna agapa, a belgijskich pielgrzymów po świątyni oprowadził o. Zenobiusz.

Na podstawie: cerkov-ru.eu oraz archiepiskopia.be

— Dominika Kovačević

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze z Polski

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →