Przy okazji wizyty na budowie cerkwi pw.
Przy okazji wizyty na budowie cerkwi pw. Narodzenia Chrystusa w dzielnicy Mladost w Sofii burmistrz miasta – Jordanka Fandkowa – wyznała, iż w ciągu ostatnich trzech lat władze miasta przeznaczyły na wzniesienie nowych cerkwi 500 tysięcy lewów (czyli około miliona złotych – jeden lew to dwa złote).
Do budowy świątyni w Mladosti wkład wniosły również władze dzielnicy. Ich przewodnicząca wyjaśniła przyczynę: Choć liczba mieszkańców tej dzielnicy szybko wzrasta, do tej pory nie było tam żadnej cerkwi. Dlatego wszyscy tak się zjednoczyli w przekazywaniu pieniędzy na budowę świątyni – w imię wiary.
Dotychczasowe prace – fundamenty, szkielet konstrukcji i ściany – wyniosły czterdzieści tysięcy lewów.
W ostatnim czasie władze bułgarskiej stolicy dały także: 40 tysięcy lewów dla ormiańskiej cerkwi, dla budowy cerkwi pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w dzielnicy Wladaja – 20 tysięcy, dla cerkwi cmentarnych w dzielnicy Malaszewcy i Bakrena Fabrika – 30 tysięcy; a także 30 tysięcy na remont położonych w centrum dwóch zabytkowych, lecz wciąż używanych cerkwi: św. Petki (z ok. XI wieku) i św. Jerzego Zwycięzcy (z ok. XII wieku w obecnym kształcie).
Na podstawie: dveri.bg
— Dominika Kovačević
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.