Teodor Stratelates (319)

Zdjęcie przedstwiającego postać św. Teodor Stratelates (319)

TEODOR Stratelates, wielki męczennik (Wielikomuczenik Fieodor Stratiłat), 8/21 lutego i 8/21 czerwca (przeniesienie relikwi), zm. 319

Pochodził z Azji Mniejszej. W położonym nad brzegiem Morza Czarnego mieście Herakleia (obecna Turcja) sprawował funkcję wojewody (stratelatesa).

Swym pobożnym życiem i łagodnym sposobem sprawowania władzy spowodował, że znaczna część mieszkańców miasta przyjęła wiarę chrześcijańską, biorąc z niego przykład. Gdy władca kraju dowiedział się o tym, przybył do Heraklei i rozkazał, by wojewoda oddał cześć pogańskim bożkom. Ponieważ nie uczynił tego i niewzruszenie trwał w swej wierze, rozkazano poddać go torturom.

Św. Teodor był męczony na różne sposoby: rozciągnięto go na ziemi i bito żelaznymi prętami, kaleczono jego ciało ostrymi, żelaznymi narzędziami, przypalano ogniem. Gdy żaden z tych sposobów nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, postanowiono rozpiąć go na krzyżu i wykłóć oczy. Jednak nocą męczennikowi objawił się anioł, który zdjął go z krzyża i całkowicie przywrócił do zdrowia. Gdy następnego ranka przyszli żołnierze, aby wrzucić ciało do morza, zobaczyli że jest zupełnie zdrowy i sami uwierzyli w Chrystusa. Również wielu innych pogan, będących świadkami tego cudownego wydarzenia przyjęło wiarę chrześcijańską. Gdy władca kraju dowiedział się o całym zdarzeniu rozkazał ściąć Teodora. Miało to miejsce w 319 r.

Na ikonach święty przedstawiany jest w zbroi rzymskiego rycerza, zazwyczaj z piką w prawej dłoni i tarczą w lewej. Jest mężczyzną w średnim wieku o jasnokasztanowych, kędzierzawych włosach i krótkiej, niekiedy spiczastej brodzie. W niektórych ujęciach pikę zastępuje krzyż. W jego szatach dominuje czerwień oraz jasne kolory.

Imię Teodor pochodzi ze złożenia dwóch greckich słów: Theos - "Bóg" i doros - "dar, darowany".

opr. Jarosław Charkiewicz