Do cerkwi św. apostoła Jana Teologa na Bacieczkach, gdzie znajduje się cząsteczka relikwii świętych lekarzy darmo leczących Kosmy i Damiana, przybyli w dniu ich święta nie tylko parafianie, ale wierni z całego miasta i okolic.
Do cerkwi św. apostoła Jana Teologa na Bacieczkach, gdzie znajduje się cząsteczka relikwii świętych lekarzy darmo leczących Kosmy i Damiana, przybyli w dniu ich święta nie tylko parafianie, ale wierni z całego miasta i okolic. Chorzy proszący o zdrowie dla siebie i bliskich, lekarze i farmaceuci, których święci bracia są niebiańskimi patronami - wszyscy przybyli, by pokłonić się przed relikwiami świętych, prosić ich o zdrowie i wstawiennictwo oraz dziękować za opiekę i uzdrowienia.
Uroczyste obchody święta rozpoczęły się w sobotę całonocnym czuwaniem. W dniu święta przed ikoną i relikwiami odprawiono uroczysty akatyst z poświęceniem wody. Liturgię Świętą celebrował biskup supraski Grzegorz w asyście dziesięciu duchownych i dwóch diakonów.
W kazaniu biskup Grzegorz podkreślił znaczenie relikwii świętych w historii Cerkwi. Władyka przypomniał, iż już od pierwszych wieków groby męczenników były miejscami modlitwy i powstawały na nich nowe świątynie. Ta ważna zasada została podtrzymana na Bacieczkach, gdzie właśnie powstaje cerkiew. Jak powiedział władyka: „zanim powstały materialne ściany nowej świątyni, na tym miejscu zbudowano duchowe fundamenty zbierające naród Boży i stanowiące kamień węgielny nowej wspólnoty, a są nimi cudotwórcze relikwie świętych”.
Uroczystości zakończyła procesja i molebien przed ikoną i relikwiami św.św. Kosmy i Damiana.
— ks. Michał Czykwin
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.