Z przeprowadzonych przez wychowawców świetlicy socjoterapeutycznych działających przy ELEOS Prawosławnym Ośrodku Miłosierdzia Diecezji Białostocko- Gdańskiej obserwacji i wywiadów środowiskowych wynika, że dzieci objęte opieką znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka negatywnych skutków niewłaści
Z przeprowadzonych przez wychowawców świetlicy socjoterapeutycznych działających przy ELEOS Prawosławnym Ośrodku Miłosierdzia Diecezji Białostocko- Gdańskiej obserwacji i wywiadów środowiskowych wynika, że dzieci objęte opieką znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka negatywnych skutków niewłaściwego wykorzystania Internetu. W większości przypadków dzieci te nie mają w swoim środowisku rodzinnym dobrych wzorów do naśladowania. Zaniżone poczucie własnej wartości, nieumiejętne okazywanie ciepłych uczuć i emocji kompensują sobie szukając „bratniej duszy” na portalach internetowych. Brak pozytywnych doświadczeń niezbędnych w poznawaniu siebie i najbliższego otoczenia zastępują ucieczką w wirtualny świat, w którym wszystko jest prostsze, oparte na jasnych regułach, z szansą na powtórne rozpoczęcie. Nagminnie zdarza się także używanie narzędzi internetowych do budowania relacji z innymi osobami opartych na agresji i nienawiści.
Uświadamiając sobie konsekwencje takiego wykorzystania Internetu wychowawcy świetlic postanowili na początku kwietnia 2012 roku zaprosić swoich podopiecznych oraz ich rodziców do udziału w projekcie pt. „Bezpieczne surfowanie po necie, jak to zrobić już wiecie” – program profilaktyczny na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu "Bezpieczne Dzieciństwo" Fundacji Dzieci Niczyje. Głównym celem naszego projektu jest eliminowanie zachowań ryzykownych w Internecie wychowanków naszych świetlic poprzez dostarczanie im samym i ich rodzicom informacji na temat uzależnień od mediów elektronicznych oraz niebezpieczeństw czyhających w sieci na młodych ludzi. Jest to szczególnie ważne, ponieważ już od najmłodszych lat, dzieci zasiadają przed monitorem, często bez kontroli czasu i jakości tego, co oglądają i robią. Rodzice dopuszczając dziecko do komputera i Internetu nie zawsze mają świadomość tego, jakie zagrożenie stanowi lekkomyślne korzystanie z tych zdobyczy techniki. Praca z komputerem wymaga odpowiedzialności, dlatego miejmy nadzieję, że systematycznie prowadzone zajęcia oraz odpowiednio dobrane programy edukacyjne, ukształtują w świadomości podopiecznych świetlicy prawidłowe nawyki korzystania z Internetu
W ramach prowadzonych działań do tej pory został przeprowadzony cykl 3 spotkań profilaktycznych na temat przemocy w sieci i uzależnień od mediów elektronicznych oraz warsztaty edukacyjne na temat zagrożeń występujących w Internecie oraz działań profilaktycznych skierowane do rodziców podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych. Dodatkowo dzieci systematycznie uczestniczą w zajęciach komputerowych podczas, których uczą się konstruktywnie korzystać z Internetu, a także poznają ciekawe i dostosowane do ich wieku portale internetowe.
O efektywności naszego projektu dowodzą już zauważalne zmiany w zachowaniu i myśleniu naszych wychowanków o mediach elektronicznych. Poprzez różnorodne działania nabywają oni wiedzę jak mądrze i z rozwagą korzystać z możliwości jakie daje Internet. Poznają bezpieczne strony internetowe, które pozwalają im na rozwój swoich umiejętności. Są także bardziej wyczuleni na czyhające na nich w wirtualnym świecie niebezpieczeństwa. Również rodzice naszych podopiecznych, którzy często do tej pory nie zdawali sobie sprawy z zagrożeń jakie niosą ze sobą elektroniczne media poszerzyli swoją wiedzę na ten temat. Dzięki warsztatom edukacyjnym dowiedzieli się jak rozmawiać na temat niebezpieczeństw czyhających w sieci oraz jak trzymać „rękę na pulsie”, by uchronić swoje dzieci przed internetowymi niebezpieczeństwami.
Do tej pory zrealizowaliśmy połowę zaplanowanych działań projektowych, ale już wiemy, że był to doskonały pomysł przynoszący wymierne efekty naszej pracy z wychowankami świetlic ELEOS.
FDN nie ponosi odpowiedzialności za treść niniejszej publikacji.
— Anna Rogacz
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.