śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Polska 7 kwietnia 2005

Gowienia chłopców (spotkanie modlitewne) w Sakach

Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko - gdańskiej w dniach 1 – 3 kwietnia zorganizowało gowienia (spotkania modlitewne) wielkopostne chłopców w Męskim Domu Zakonnym św.

Brak zdjęć

Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko - gdańskiej w dniach 1 – 3 kwietnia zorganizowało gowienia (spotkania modlitewne) wielkopostne chłopców w Męskim Domu Zakonnym św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach. Do monasteru przybyło 10 młodych mężczyzn.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek, 1 kwietnia, od nabożeństwa powieczerza (powieczeria). Po nabożeństwie nastąpiło przywitanie przybyłych osób przez braci monasteru, zaś dzień zakończyło czytanie modlitw wieczornych.

Sobota zaczęła się od jutrzni za zmarłych (utrenia zaupokojna), podczas której część uczestników spotkania wsparła chór monasterski. Jako posługę na rzecz monasteru młodzi ludzie otrzymali zadanie uporządkowania monasterskiego placu w Zaleszanach (ok. 1,5 km od monasteru). Wieczorem uczestnicy gowienii przybyli do cerkwi św. Dymitra Sołuńskiego na nabożeństwo całonocnego czuwania (wsienocznoje bdienije). Po kolacji chłopcy przystąpili do sakramentu spowiedzi.

W III niedzielę Wielkiego Postu (Niedzielę Adoracji Krzyża Świętego) – 3 kwietnia - młodzi ludzie na Liturgii przystąpili do sakramentu Eucharystii. Po Liturgii został odsłużony akatyst do św. Dymitra Sołuńskiego – patrona monasteru w Sakach. Po obiedzie chłopcy spotkali się z archimandrytą Warsonofiuszem. Przełożony monasteru w rozmowie z chłopcami opowiedział o znaczeniu Wielkiego Postu, roli i ochronie języka liturgicznego Cerkwi - zachęcając młodych ludzi do nauki języka cerkiewnosłowiańskiego, liturgicznych tekstach Wielkiego Postu oraz roli monasterów w życiu chrześcijanina. Pod koniec spotkania chłopcy podziękowali archimandrycie Warsonofiuszowi za możliwość duchowego przygotowania się do święta Wielkanocy, zaś gospodarz zaprosił chłopców, by częściej odwiedzali monastery, które są źródłem duchowego spokoju i wyciszenia.

— Saki

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze z Polski

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →