śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Polska 20 grudnia 2005

Otwarcie wystawy „Kosowo i Metochia – przyjdź i zobacz”

16 grudnia br. w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Kosowo i Metochia – przyjdź i zobacz”.

Brak zdjęć

16 grudnia br. w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Kosowo i Metochia – przyjdź i zobacz”. Na otwarciu obecni byli JE biskup białostocki i gdański Jakub, radca-minister Ambasady Serbii i Czarnogóry Nikolai Zurovac, konsul generalny republiki Austrii Anastazja (Andrea) Sandhacker oraz licznie przybyli mieszkańcy Białegostoku.

Przedstawiciel ambasady Serbii i Czarnogóry przedstawił zebranym znaczenie Kosowa i Metochii dla Serbów. Przypomniał, iż rejon ten stanowi kolebkę narodowości serbskiej oraz stanowi centrum duchowe Bałkan. Znaczenie Metochii – krainy monasterów – zostało przyrównane do Świętej Góry Atos. Nikolai Zurovac, pokazując długą i niezwykle trudną historię Kosowa, przedstawił również jego dzieje najnowsze, czyli to, co wydarzyło się na tej ziemi po roku 1999.

Michał Czykwin, jeden z organizatorów wystawy, który przez ostatnie lata przebywał w Serbii, opowiedział o obecnej sytuacji Cerkwi na terenie Kosowa i Metochii. Sytuacja ta jest tragiczna. W latach 1999-2004 zniszczono bezpowrotnie ponad 150 zabytkowych cerkwi i monasterów (z których najstarsze datowane były na XIII wiek). Prześladowania dotknęły wiernych, duchowieństwo oraz mnichów. Ostatnie lata represji zaowocowały również męczeństwem i ofiarą ze strony serbskich mnichów, którzy w obronie swych monasterów stracili życie.

Słowa zachęty do interesowania się losem bratniej Cerkwi wygłosił biskup Jakub. Obecne wydarzenia w Kosowie i Metochii wymagają bowiem od wszystkich chrześcijan solidarności i braterstwa, szczególny zaś obowiązek nakładają wiernych prawosławnych, niedalekich sąsiadów. W sytuacji, gdy międzynarodowa wspólnota milczy w obliczu zniszczonych monasterów, spalonych wsi i wypędzonych gospodarzy kosowskiej ziemi, na braciach w wierze spoczywa ciężar informowania o tej tragedii oraz modlitwy za ten umęczony region i ludzi tam mieszkających.

Wystawa zorganizowana została w oparciu o fotografie z pierwszej pielgrzymki do monasterów Kosowa i Metochii, która odbyła się we wrześniu br. O organizacji i przebiegu pielgrzymki oraz o swych wrażeniach z pobytu w Kosowie mówili kolejno ks. diakon Marek Ławreszuk i pani Anastazja Sandhacker.

Wystawa przedstawia prawosławne dziedzictwo rejonu, który od 1999 r. przeżywa swą gehennę. Na wystawie zgromadzono 100 fotografii. Widzowie mogli również obejrzeć pokaz slajdów oraz posłuchać serbskich pieśni liturgicznych.

Dzięki pomocy białostockiej firmy Orthdruk oraz posła Eugeniusza Czykwina, organizatorzy wydali folder promujący wystawę i przedstawiający obecną sytuację Kosowa i Metochii. Folder rozdawany był bezpłatnie wszystkim odwiedzającym wystawę.

Wystawę zorganizowali: Michał Czykwin, Grzegorz Połowianiuk, Adam Pawłowski i o. Marek Ławreszuk. Wystawa „Kosowo i Metochia – Przyjdź i zobacz” jest prezentowana w dolnej sali Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku (ul. św. Mikołaja 5). Będzie dostępna do 14 stycznia 2006 r. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy

Na zdj.: uczestnicy otwarcia odglądają zdjęcia wystawy

fot.: Marek Ławreszuk, Jarosław Charkiewicz

— ks. Marek Ławreszuk

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze z Polski

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →