Z błogosławieństwa metropolity Sawy w dniach 17-18 sierpnia br.
Z błogosławieństwa metropolity Sawy w dniach 17-18 sierpnia br. odbyła się II rowerowa pielgrzymka na Świętą Górę Grabarkę. Bezpośrednio przed wyjazdem, rowerowi pielgrzymi uczestniczyli w molebniu za podróżujących, który odprawił proboszcz parafii metropolitalnej ks. Anatol Szydłowski, który dokonał poświęcenia krzyża oraz pokrzepił wyruszających w drogę dobrym pasterskim słowem.
Z Warszawy wyruszyło ponad 20 osób, zaś po drodze (w Sulejówku oraz w Siedlcach) dołączyły kolejne. Pierwszego dnia pielgrzymi na rowerach pokonali ponad 100 km, co było nie lada wyzwaniem, wymagającym dobrej sprawności fizycznej. Przewodnictwo duchowe nad pielgrzymami sprawował ks. Łukasz Godun. Ze względu na specyfikę pielgrzymki, w czasie podróży pielgrzymi modlili się samodzielnie, praktykowali głównie modlitwę Jezusową, a także nucili troparion święta Przemienienia Pańskiego. Podczas postojów było czytane Pismo Święte, pouczenia Świętych Ojców, a także śpiewane pieśni duchowe. Pierwszy etap zakończył się w Siedlcach, gdzie miejscowy proboszcz ks. Sławomir Kochan wraz z matuszką oraz parafianami bardzo ciepło przyjęli rowerowych pielgrzymów gorącym posiłkiem i noclegiem. Było to pierwsze w historii tej parafii wydarzenie tego typu, które zauważyły również władze miasta oraz lokalna prasa.
Następnego dnia, 18 sierpnia, dzień rozpoczął się wspólną modlitwą i akatystem ku czci Bogurodzicy oraz molebnem. Tego dnia dystans do św. Góry był już krótszy - wynosił ok 80 km. Wartym wspomnienia była wizyta pielgrzymów w parafii w Drohiczynie. Do tego uroczego nadbużańskiego miasta pielgrzymi przeprawili się promem przez rzekę Bug. Tutaj proboszcz oraz parafianie specjalnie pozostali w cerkwi po niedzielnej św. Liturgii, aby spotkać pielgrzymujących. Ksiądz Eugeniusz Zabrocki sprawował krótki molebien. Trasa rowerowej pielgrzymki w dalszej kolejności prowadziła przez Narojki. Miejscowy proboszcz, ks. Jerzy Kulik, jak również parafianie oraz Koło Gospodyń Wiejskich, przygotowali dla pątników posiłek oraz wspierali wysiłek rowerzystów dobrym słowem oraz modlitwą w cerkwi w Narojkach.
Na Świętą Górę Grabarkę pielgrzymka dotarła po godzinie 16.00. Pielgrzymi pozostawili rowery, po czym na kolanach okrążyli główną świątynię klasztoru i obmyli się w cudownym potoku. Pielgrzymkę zakończyło ustawienie przywiezionego na plecach krzyża, obok drugiego – z ubiegłego roku. Ksiądz Łukasz pozdrowił pielgrzymów z okazji święta Przemienienia Pańskiego, podziękował za trud pielgrzymowania oraz zaznaczył, że ostatecznym celem tego wysiłku będzie przystąpienie do sakramentu Eucharystii.
Wielu z pielgrzymów już zapowiedziało swoje uczestnictwo w pielgrzymce w kolejnym roku. fot. pielgrzymi www.orthodox.pl
— ks. Łukasz Godun
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.