Już po raz pięćdziesiąty drugi, od początku istnienia Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów.
Już po raz pięćdziesiąty drugi, od początku istnienia Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów. W tym roku Prawosławne Seminarium Duchowne ukończyło dziesięciu studentów na sektorze stacjonarnym i pięciu na niestacjonarnym.
Tegoroczna uroczystość odbyła się 17 czerwca 2007 r.
Uroczystość rozpoczęła się św. Liturgią celebrowaną przez metropolitę Sawę. Jego Eminencji współsłużyli rektor seminarium ks. Jerzy Tofiluk, nauczyciele seminarium ks. Adam Siemieniuk i ks. hieromnich Tymoteusz Sawczuk oraz ks. Andrzej Lewczak – wikariusz katedry metropolitalnej, który również wygłosił kazanie. Po zakończeniu Liturgii, zwierzchnik Kościoła zwrócił się z arcypasterskim słowem do zgromadzonych wiernych - szczególnie zaś do absolwentów Seminarium. W swojej homilii władyka podkreślił, jak wielkie znaczenie w dzisiejszym świecie odgrywa przygotowanie zarówno merytoryczne jak i duchowe przyszłej kadry duchownych Kościoła, uświadamiając jednocześnie, jak wielka spoczywa na nich odpowiedzialność. Eminencja zaznaczył przy tym szczególną rolę, jaką w tym procesie odgrywa Seminarium. Następnie odprawiono nabożeństwo dziękczynne (molebien).
Absolwenci, wyrażając swoją wdzięczność za swój trzyletni pobyt w murach duchownej szkoły, ofiarowali do kaplicy seminaryjnej Raspiatije – Golgotę. Po wspólnej modlitwie w cerkwi duchowni, nauczyciele absolwenci i studenci Seminarium udali się do auli, gdzie metropolita Sawa oraz rektor PSD ks. Jerzy Tofiluk wręczyli dyplomy ukończenia Seminarium oraz pamiątkowe ewangeliarze.
Ksiądz rektor w swym wystąpieniu podziękował ks. metropolicie oraz gronu pedagogicznemu za trud i wysiłek wniesiony w edukację oraz w wychowanie absolwentów szkoły. Do samych studentów zwrócił się z ojcowskim pouczeniem, życząc absolwentom błogosławieństwa Bożego, mądrości i roztropności w podejmowaniu przyszłych decyzji życiowych.
Na podstawie: www.psd.edu.pl
— Grzegorz Barszczewski
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.