Arcybiskup Nikita – metropolita Hong Kongu i południowo-wschodniej Azji (patriarchat konstantynopolitański) poprosił chiński rząd, by prawosławie zostało zaliczone do oficjalnych wyznań w Chinach.
Arcybiskup Nikita – metropolita Hong Kongu i południowo-wschodniej Azji (patriarchat konstantynopolitański) poprosił chiński rząd, by prawosławie zostało zaliczone do oficjalnych wyznań w Chinach.
W wywiadzie udzielonym jednemu z katolickich tygodników metropolita Nikita powiedział, że nie podziela zdania władz w Pekinie, które nie uznały prawosławia za jedną z pięciu uznanych za oficjalne wyznania w Chinach. Chińskie władze uznają katolicyzm, protestantyzm, islam, buddyzm oraz taoizm.
„Jest to bardziej szkodliwe, jeśli bierzemy pod uwagę zmiany zachodzące w Chinach, kraju, który szybko się rozwija. Wyznania powinny cieszyć się pełną wolnością, ponieważ pełne zmiany społeczne będą miały miejsce razem ze zmianami ekonomicznymi” – powiedział gazecie hierarcha.
W serwisie „Asian News” czytamy, że abp Nikita na pytanie patriarchy Bartłomieja dotyczące sytuacji chrześcijan pozostających w jurysdykcji metropolity Hong Kongu odpowiedział: „Chrześcijanie są często ofiarami fanatyzmu i nieuzasadnionej nienawiści”.
Na zdj.: Metropolita Hong Kongu i południowo-wschodniej Azji Nikita
Na podst.: http://www.asianews.it/
— Stefan Dmitruk
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.