Bazyli Moskiewski, saloita (1557)

BAZYLI MOSKIEWSKI, błogosławiony, cudotwórca (Błażennyj Wasilij, Christa radi jurodiwyj, Moskowskij czudotworec), 2/15 sierpnia.

Urodził się w 1464 r. we wsi Jełochow koło Moskwy w rodzinie chłopskiej. Mając szesnaście lat zdecydował o swoim dalszym losie. Opuścił dom rodzinny, udał się do Moskwy i tu dobrowolnie przyjął na siebie brzemię szaleńca Bożego.

Za dnia chodził od cerkwi do cerkwi, nocą zaś spał przy którejś ze świątyń. Ćwiczył przy tym swoje ciało postem i czuwaniem oraz noszonymi na ciele łańcuchami. Chodząc po mieście starał się unikać ludzi, oni jednak odnajdowali go pragnąc słuchać pobożnych pouczeń. Czyniąc to, święty skłaniał wszystkich do robienia dobrych uczynków. Przy pomocy znaków i symboli lub otwarcie przepowiadał kary grożące za grzechy oraz nagrody dla czyniących dobro. Często odwiedzał karczmy, aby przybywających w nich przestrzegać przed skutkami pijaństwa.

Większość mieszkańców Moskwy odnosiła się do Bazylego z szacunkiem widząc w nim "męża Bożego". Szanował go też sam car Iwan IV Groźny, który pewnego razu został przez niego upomniany. Niekiedy jednak ludzie naśmiewali się z półnagiego mężczyzny, a nawet zadawali mu ból, który święty znosił z cierpliwością. Za jego poświęcenie Bóg nagrodził go zdolnością przepowiadania przyszłości oraz uzdrawiania.

Błogosławiony Bazyli zmarł w 1552 r. w wieku osiemdziesięciu ośmiu lat. Został pochowany na cmentarzu koło kremlowskiej Bramy Spaskiej. Na tym miejscy car Iwan IV Groźny rozkazał zbudować wspaniałą cerkiew (zwaną soborem Bazylego Błogosławionego). W dolnej świątyni w 1558 r. umieszczono otwarte relikwie świętego. Został kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną około 1580 r. Uważany jest za jednego z największych ruskich błogosławionych.

Wierni modlą się do świętego o uzdrowienie, a szczególnie prosząc o przywrócenie wzroku i w innych chorobach oczu. Jest też orędownikiem przy pożarach.

Święty przedstawiany jest jako nagi, chudy mężczyzna z rękoma w geście modlitewnym skierowanymi ku błogosławiącemu go Chrystusowi. Ma roztrzepane, kędzierzawe włosy oraz krótką brodę. Niekiedy w lewej ręce trzyma zawiniątko.

Imię Bazyli pochodzi od greckiego słowa basileus - "król, cesarz".

opr. Jarosław Charkiewicz