Chryzant z Rzymu (283)

Zdjęcie przedstwiającego postać św. Chryzant z Rzymu (283)

CHRYZANT, męczennik (Muczenik Chrisanf), 19 marca/1 kwietnia. Żył w III w. Był synem znanego i bogatego senatora. Otrzymał znakomite wykształcenie. Lubiąc czytać książki pewnego razu sięgnął po Ewangelię, której treści głęboko zapadły mu w pamięci. Chłopiec nie zrozumiał jednak wszystkiego i z prośbą o wyjaśnienie zwrócił się do chrześcijańskiego duchownego. Gdy poznał głębię wiary, sam przyjął chrzest i zaczął głosić Słowo Boże wśród pogan.

Kiedy będący poganinem ojciec Chryzanta dowiedział się, że jego syn wyznaje chrześcijaństwo, polecił uwięzić go i morzyć głodem. Gdy mimo cierpień syn nie wyrzekł się wiary, ojciec rozkazał wyprowadzić go z lochów. Do komnat zaprosił przepiękną Darię, która będąc poganką otrzymała zadanie, by przywrócić Chryzanta pogaństwu. Stało się jednak odwrotnie i to Daria przyjęła chrześcijaństwo. Aby nie wywołać ponownej złości ojca, oboje postanowili udać, że ulegli jego woli i wziąć ślub.

Małżonkowie żyjąc w czystości jak brat z siostrą, głosili Słowo Boże, a ich dom po śmierci ojca stał się schronieniem dla innych chrześcijan. Kiedy dowiedział się o tym trybun Klaudiusz, rozkazał uwięzić ich i poddać mękom. Siła wiary męczenników i czynione przez nich cuda spowodowały, że sam trybun uwierzył w Chrystusa i przekazał wiarę swej rodzinie, za co wkrótce wszyscy ponieśli śmierć.

Również święci Chryzant i Daria zostali skazani na tortury. W końcu w 283 r. zasypano ich żywcem w głębokim rowie przy Via Salaria poza Rzymem. W tym miejscu długo jeszcze miały miejsce niezliczone przypadki uzdrowień.

Do świętych wierni modlą się o szczęście w małżeństwie oraz proszą o uzdrowienie z nierządu i uchronienie od rozpusty.

Św. Chryzant zawsze przedstawiany jest w towarzystwie św. Darii. Oboje są w młodym wieku. Chryzant jest bez brody, ma długie, spadające na uszy i plecy włosy. Daria ma białą chustę na głowie. W prawych dłoniach trzymają krzyże, lewe najczęściej mają złożone w modlitewnym geście.

W sztuce zachodniej święci przedstawiani są jako rzymscy młodzieniec i matrona z palmami w dłoniach. Chryzant niekiedy jest też ukazywany jako rycerz Chrystusa z wiankiem na głowie. Ich atrybutami są kamienie i korona, Chryzanta również chorągiew i tarcza, a Darii lew.

oprac. Jarosław Charkiewicz